‘Hakkımı helal etmiyorum’ diyen KHK’li öğretmen gözaltına alındı

Bir sokak röportajında AKP’yi eleştirerek “hakkımı helal etmiyorum” diyen Sümeyya Avcı, gözaltına alındı.

Avcı’nın KHK ile 2016 yılında öğretmenlik mesleğinden ihraç edildiği öğrenildi.

Sümeyya Avcı

Antalya’da bir sokak röportajında AKP’yi eleştirerek “Hakkımı helal etmiyorum” diyen Sümeyya Avcı, Twitter hesabından gözaltına alındığını duyurdu. Avcı’nın hesabından daha sonra “Sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle Antalya TEM Şubeden 4 sivil polis tarafından gözaltına alındı. 24 Saatlik gözaltı olacağı ve hakim karşısına çıkacağı söylendi.” açıklaması yapıldı.

Avcı, geçen ay verdiği ve Twitter hesabından “Haykırsam dünyaya” cümlesi ile paylaştığı röportajda, “Kuran okumayı bilmeyen seçmenin Kur’an okuyor diye seçtiği adamların memleketinde yaşıyoruz. Şurada sorduğunuz zaman Kur’anı tutayım ben okurum burada çoğu okuyamaz.” demişti. Avcı, şunları ifade etmişti: “

“Öğretmenini ihraç ettiğimiz, doktorunu ihraç ettiğimiz, mühendisini ihraç ettiğimiz bütün eğitimlisi donanımlısını beraat edenin yurt dışına gittiği, beraat edemeyenin cezaevlerinde çürüdüğü bir memlekette yaşıyoruz. Ben sosyal medyada gümbür gümbür konuşuyorum. Ben susmuyorum ve bana ceza veriyor.  Ve bugün de susmuyorum. 44 ay yatacam. 4 çocuğum var. Bu kadar zalim bir ülkede yaşıyoruz. Din kul hakkı yememektir öncelikle. Kul hakkı yiyenlerin memleketinde yaşıyoruz. Ben hakkımı helal etmiyorum. Mücadele etmeye devam edecem. Sonuna kadar öldürülsem de çürütülsem de devam edeceğim. Çocuklarımın yüzüne bakabilmek için.”

Yeni1Mecra