Navaf ailesinin Halep’ten Dikmen Vadisi’ne uzanan hikayesi

Kentsel dönüşüm adı altında yıkılan Dikmen Vadisi’nde şimdi evsiz kalan Suriyeli aileler burada çadırlarda yaşıyor.

YENİ1MECRA – Suriye’de süren iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Halepli Navaf ailesi Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Dikmen Vadisi’nde hayata tutunmaya çalışıyor.

Halep’ten ilk olarak göç ederek Malatya’ya gelen ailenin yolu, baba Naif Navaf’ın ard arda durumunu zorlaştıran şeker, kalp ve böbrek hastalığı nedeniyle Ankara’ya düşüyor. Şeker hastalığı nedeniyle Türkiye’deyken bacağı kesilen Naif Navaf iş yapamaz hale gelirken, ailenin erkek çocukları hurda toplayarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

Savaşın kısa süreceğini düşünen aile memleketlerine dönmeyi beklerken bambaşka bir yoksulluğun içerisine düşüyor. İlaçlara ve hastaneye verilen paralar nedeniyle yeniden ev de kiralayamayan, Ankara’da tedavisi devam eden Navaf, Dikmen Vadisi’nde bir çadır kurarak burada tedavisinin bitmesini bekliyor.

Kentsel dönüşüm ile yıkılan mahalleden topladıkları demirleri satan aile, ısınmak için de evlerden çıkarılan tahtaları kullanıyor.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği ‘Barış Pınarı Harekatı’ sonrası Tel Abyad ve Rasulayn’a gitmek istemediklerini söyleyen Navaf’ın tek arzusu Halep’e dönebilmek.

Protez bacağını kullanamayan Navaf, yardımseverlerden ve hükumetten yardım beklediğini de sözlerine ekliyor.

Detaylar video haberimizde…

Haber: Altan Sancar Kamera: Hasan Akbaş Kurgu: Aysu Demirel