Halfeli Belediyesi Eşbaşkanı Safa tutuklandı

Gözaltına alınarak yerine kayyım atanan Halfeli Belediye Eşbaşkanı Hasan Safa tutuklandı.

Iğdır’da 23 Mart’ta gözaltına alınarak yerine kayyım atanan HDP’li Halfeli Belde Belediyesi Eşbaşkanı Hasan Safa İl Jandarma Komutanlığı’ndaki ifade işlemleri tamamlandı. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Adliyeye getirilen Safa savcılıktaki ifadesinin ardından “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla mahkemeye çıkarıldı. Aynı iddia ile tutuklanan Safa, Iğdır Cezaevi’ne gönderildi.

9 belediye eşbaşkanı gözaltına alınmıştı

İçişleri Bakanlığı tarafından 23 Mart’ta Batman, Diyarbakır’ın Silvan, Lice, Eğil ve Ergani, Bitlis’in Güroymak İlçe ile Iğdır’ın Halfeli ve Siirt’in Gökçebağ belde belediyelerine kayyım atandı.

Aynı gün evleri basılan Batman Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Ergani Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Kaya, Eğil Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Akkul, Lice Belediyesi Eşbaşkanı Tarık Mercan, Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Naşide Toprak, Halfeli Belediye Başkanı Hasan Safa, Gökçebağ Belediye Başkanı Serhat Çiçek ile 4 ay önce kayyım atanan Diyarbakır Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Belgin Diken gözaltına alındı.

Belgin Diken ve Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Naşide Toprak, Lice Belediyesi Eşbaşkanı Tarık Mercan’a ev hapsi verildi. Eğil Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Akkul tutuklandı. Diğer belediye eşbaşkanları ise serbest bırakıldı.