Halk Evleri üyeleri darp edilerek göz altına alındı

Ankara Kızılay’da basın açıklaması yapmak isteyen Halk Evleri üyeleri polis tarafından engellendi, bazı üyeler darp edilerek göz altına alındı.

Halk evleri üyeleri polis tarafından darp edildi

‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ pankartı açarak Ziya Gökalp caddesini trafiğe kapatan halk evleri üyeleri polis tarafından engellendi.

Polisin darp ederek pankartları parçaladığı ve üyeleri şiddet göstererek göz altına aldığı belirtildi.

Engele rağmen yürümek isteyen gruba müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.  Basın çalışanlarının da görüntü almasını engelleyen polislerin koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini gerekçe göstermesi dikkat çekti. 

Boğazları polis tarafından sıkıldı

Müdahale sonrası Selanik Caddesi’ne doğru dağılan bir grup basın açıklamasını yolda yapmak istedi. Polisler, Yüksel Caddesi’nde grubun önünü kesip ikinci kez müdahale etti. Sık sık “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganı atan kişilerin boğazı sıkılarak gözaltına alındı.

Polis’ten gazetecilere: Yaklaşırsan ne yapacağımı biliyorum

Polis ikinci müdahale sonrası görüntü almak isteyen gazetecileri “zor kullanmakla” tehdit ederek, “Yaklaşırsanız size ne yapacağımı biliyorum” ifadelerini kullandı.

Adana Şubesi’nden açıklama

Halkevi Adana Şubesi, “insanca yaşamak istiyoruz” açıklamasında taleplerini sıralayarak, ortak mücadele çağrısı yaptı.   

Halkevi Adana Şubesi üyeleri, “İnsanca yaşamak istiyoruz” talebiyle Atatürk Parkı’nda açıklama yapmak için bir araya geldi. Ancak açıklama yapılması polisler tarafından engellendi. Halkevi üyeleri bunun üzerine kendi binalarına geçerek açıklama yaptı. 

Halkevi Adana Şube Başkanı Osman Erkut, “Pandemiyi kendi iktidarını ayakta tutmak için fırsata çeviren bir iktidar var. İktidarın uyguladığı politikalar sonucu pandemi bir işçi sınıfı hastalığı haline gelmiştir. Salgın en çok işçilerin, yoksulların yaşadığı mahallelerde yaygın haldedir. Eşitsizlik, adaletsizlik, yoksulluk, yoksunluk, anti demokratik uygulamalar pandemi bahanesi arkasında giderek artmıştır” şeklinde konuştu. 

MA – Twitter