Halkevleri Genel Başkanı gözaltına alındı

Hazırladıkları eğitim raporunu MEB’e vermek isteyen aralarında Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk’ün de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Halkevleri Başkanı Nebiye Merttürk gözaltına alındı – MA

Ankara’da “Eğitim her çocuğa eşit bir şekilde sunulmalıdır” diyerek hazırlanan ve MEB’e sunulmak istenen rapor, polis engeliyle karşılaştı. İçlerinde Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk ve velilerin bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı

Okulların başladığı 21 Eylül itibariyle, sorun tespit etmek amacıyla okulları gezen ve “Pandemi Sürecinde Okulların 1 Haftası” başlıklı raporu oluşturan Halkevleri üyeleri ve veliler Milli Eğitim Bakanlığı önünde bir araya geldi.

Aralarında Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Mertürkk’ün de bulunduğu çok sayıda kişi hazırladıkları rapor ve dilekçeleri MEB’e teslim etmek istedi. MEB’in önüne set çeken polis, geçişlerine izin vermedi.

Yapılan görüşme sırasında Merttürk kolluk amirine, bakanlığa temsilci bazında gireceklerini söylemesine rağmen, kolluk basın açıklaması yaptırmayacaklarını ifade etti.

Merttürk, basın açıklaması yapmayacaklarını, yapsalar dahi bunun barışçıl olduğunu kimsenin engelleyemeyeceğini söylemesine karşın kolluğun engellemesiyle karşılaştı. Merttürk’ün de aralarında bulunduğu 6 Halkevleri üyesi gözaltına alındı. 

MA