Hamza Özkan, ihraç edilenlerin hayatlarını; ‘Türkiye’de KHK manzaraları’ adlı kitapta anlattı

“Türkiye’de KHK manzaraları” adlı kitabını kısa süre önce okuyucusuyla buluşturan Gazeteci Hamza Özkan, kitabın hazırlık sürecini ve detaylarını Yeni1mecra’ya anlattı.

İlk baskısı Tevn Yayınevi’nden, ikinci baskısı ise Maşuk Yayınevi’nden çıkan kitapta Özkan, KHK’lıların yaşadıklarını ve o döneme ait önemli konuları gerçek hikayeleri anlatarak aydınlatıyor. Kitabında yer alan belge, bilgi ve o dönemin tanıklarının anlatımları ile “Barışın, Demokrasinin, Emeğin, Eşitliğin ve Özgürlüğün dünden bugüne ne denli önemli olduğunun” altını çiziyor. Bugünden yarına taşınacak Kitap, 44 ayrı hikayeden ve 296 sayfadan oluşuyor.

Özkan, kitabı hazırlamak için bir buçuk yıl boyunca Türkiye’nin farklı noktalarında KHK ile ihraç edilen akademisyenler, işçiler ve memurlarla görüştü.

Özkan ayrıca HDP, CHP ve Saadet Partisi’nin KHK’lı vekilleriyle de görüşme gerçekleştirdi. Özkan yazdığı kitapla bugün KHK ile ihraç edilenlerin yaşadıklarını 50 yıl sonrasına aktarmak istediğini söyledi. Özkan “Yüz yıl sonra da bu kitabı okuyanlar bugünün duygusunu hissedecekler” dedi.

Yeni proje belgesel olacak Çalışmalarının kitapla sınırlı kalmayacağını söyleyen Özkan, kitaptan sonraki projesinin bir belgesel çalışması olacağını ancak bu çalışmanın çok yönlü olacağını anlattı.

Detaylar video haberde.