Hanau katliamının yıldönümünde aileler adalet arıyor

Almanya’nın Hanau kentinde gerçekleşen, 5’i Türkiye vatandaşı 9 göçmenin hayatını kaybettiği katliamın birinci yıldönümünde yakınlarını kaybeden aileler adalet arıyor.

Almanya’da yaşayan göçmenler ise artan yabancı düşmanlığından tedirgin.

Fotoğraf: Birgün Gazetesi

Kemal Avcı

Tobias Ratjhen adlı bir neonazi tarafından 19 şubat 2020 tarihinde iki nargile kafeye ve bir büfeye gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden 9 kişiden biri de Türkiye vatandaşı Fatih Saraçoğlu’ydu. Yeni1mecra’ya konuşan Fatih’in ağabeyi Hayrettin Saraçoğlu, avukatlarıyla birlikte dava sürecini takip ettiklerini ancak katliamı gerçekleştiren Ratjhen’in intihar etmesi nedeniyle davanın henüz bir sonuca ulaşmadığını söyledi.

Saraçoğlu, katilin psikolojik sorunları olmasına rağmen “nasıl silah taşıma ruhsatı alabildiği” sorusunun bugüne kadar cevaplanamadığını ifade etti. Saraçoğlu, sonuç alıncaya kadar avukatlarıyla birlikte davanın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Almanya’da yabancı düşmanlığının, alınan önlemlere rağmen artmasından endişelendiklerini belirten Hayrettin Saraçoğlu, göçmenlere yönelik saldırıların daha çok Müslümanları hedef aldığını ifade etti.

Fotoğraf: Evrensel Gazetesi

Karacadağ: Irkçıların ‘yabancı’ anlayışı Ortadoğu, Asya, Afrikalıları kapsıyor

Almanya’da yaşayan gazeteci Dilan Karacadağ da yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın geldiği boyutu yeni1mecra’ya değerlendirdi. Yabancı düşmanlığının sadece Müslümanları hedef almadığına dikkat çeken Karacadağ, şöyle konuştu:

“Müslüman karşıtı ırkçılık da var elbet. Ancak yabancı düşmanlığının sadece Müslümanlara karşı olduğunu söyleyemeyiz, çünkü bugüne kadar Müslüman olmayan onlarca, yüzlerce kişi katledildi, onbinlerce ırkçı saldırı gerçekleşti. Hanau’da katledilen 9 gencin hepsi Müslüman değildi. Bunun yanı sıra ırkçıların yabancı anlayışı da beyaz ve Avrupalı olmayan, daha çok Ortadoğu, Afrika, Asyalıları kapsıyor. Başbakan Merkel de Alman değil ama onu ırkçılar yabancı olarak görmüyor.”

Karacadağ, Alman hükümetinin yabancı düşmanlığı ve göçmenlere yönelik ırkçı saldırılara karşı gerekli önlemleri almakta yetersiz kaldığını da ifade etti.