Hasan Oğuz çalıştığı Galataport şantiyesi önünde anıldı

DİSK/Dev Yapı-İş Sendikası, Avrupa Yaka Temsilcileri Hasan Oğuz’u çalıştığı Galataport’taki şantiye önünde andı.

Sendika, yaptıkları anmanın ardından şantiyedeki çalışmaların 4 Mayıs’a kadar durdurulduğunu bildirdi.

Dev Yapı-İş Sendikası Galataport şantiyesi önünde açıklama yaptı

DİSK/Dev Yapı-İş Sendikası, hayatını kaybeden Dev Yapı-İş Sendikası Avrupa Yakası Temsilcisi Hasan Oğuz’u çalıştığı Galataport şantiyesi önünde andı. Sendika üyeleri, maske takarak sosyal mesafeyi koruyarak açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi: “Bu ülkede sadece bugün değil yıllardır burada gördüğünüz onlarca işçinin hakları gasp ediliyor. Bu bir suç duyurusudur. İşçi arkadaşlarımızın hala diğer hakları da gasp ediliyor. Yüzde 98’inin sigortaları asgari ücretten yatırılıyor. Vergi kaçırıyorlar. Vergi kaçırmak bu ülkede vatana ihanettir. Suçlusu sadece Çalışma Bakanlığı değil suçlusu aynı zamanda biziz. Çünkü bir araya gelmeyi beceremiyoruz. “

‘İşçiler çalışmaya devam etti’

İşçilerin ölen arkadaşlarının arkasından çalışmaya devam etmek zorunda kaldığının belirtildiği açıklamada, “Ne zamanki biz birleşeceğiz ama mutlaka bir gün birleşeceğiz bu ölümlerin katliamlarını hesabını soracağız. Hasan arkadaş mücadelemizde sonuna kadar yaşayacak.” denildi.

Oğuz’un ölümü ile ilgili suç duyurusunda bulunulacak

Açıklamada ayrıca Hasan Oğuz’un ölümü ile ilgili tüm yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi. Açıklamanın ardından “İnşaat işçisi köle değildir” sloganı atıldı.

Galataport’ta çalışmalar 4 Mayıs’a kadar durduruldu

Dev Yapı-İş Sendikası şantiye önündeki açıklamalarının ardından twitter hesabından şu paylaşımda bulundu: “Hasan’ımıza Söz vermiştik ölüm saçan şantiyeleri DURDURACAĞIZ diye Öğlen 1 de şantiye önünden tekrar haykırdık. Şantiyede çalışan arkadaşlarımızdan gelen bilgi 4 Mayıs’a kadar Çalışmalar Durduruldu…”

Dev Yapı-İş Sendikası, dün yaptıkları açıklamada, Hasan Oğuz’un 20 Mart günü COVID-19’a karşı hiçbir önlem alınmadığı gerekçesiyle Galatport’ta iş bıraktığını belirtmişti. Hasan Oğuz’un 7 Nisan günü kalp krizi geçirdiğinin kaydedildiği açıklamada, “Tüm belirtileri COVID-19’du ve o yönde tedavi uygulandı. Hasan’ın raporlarında ölüm sebebi olarak ‘bulaşıcı hastalık’ yazıyor. Öfkemiz üzüntümüzden büyük!” denilmişti.

Açıklamada, şantiyede 3 Nisan günü 3 pozitif vaka çıkmasına rağmen üretimin durdurulmadığı belirtilmişti.