Hasta tutuklu Yıldırım’ın durumu Meclis’e taşındı

HDP Tunceli Milletvekili Önlü, verdiği soru önergesi ile 4 yıldır tutuklu yargılanan ve kolon kanseri tedavisi gören Deniz Yıldırım’ın ve diğer hasta mahpusların durumunu Meclis’e taşıdı.

Önlü, ayrıca Meclis Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun Yıldırım’ın sağlık durumuna ilişkin cezaevini ziyaret etmesini talep etti.

Tunceli Milletvekili Alican Önlü, hasta tutuklu Deniz Yıldırım’ın durumuna ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yazılı olarak yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi. Önlü, soru önergesinin gerekçesinde Yıldırım’ın HDP Hozat İlçe Eş Başkanı iken “Anayasal düzeni bozma” suçlamasıyla tutuklandığını belirterek, 4 yıldır yargılamasının devam ettiğine işaret etti.

‘Yıldırım cezaevinde kaldığı süre içinde kansere yakalandı’

Önlü, Elazığ Yüksek güvenlikli cezaevinde olan Yıldırım’ın cezaevinde bulunduğu sürede kolon kanserine yakalandığına dikkat çekti. Önlü, Yıldırım’ın 31 Ocak’ta ameliyat edildiğini, 1 metreden fazla bağırsağının alındığını 9 Mart’ta da kemoterapi tedavisine başlandığını ifade etti.

‘Yıldırım’ın ihtiyaçlarını tek başına karşılaması mümkün görünmüyor’

Yıldırım’ın düzenli olarak ilaç ve kemoterapi için Elazığ bölge hastanesine götürüldüğünü belirten Önlü, gündelik ihtiyaçlarını tek başına karşılamasının çok mümkün görünmediğini kaydetti. Elazığ Hastanesinde koronavirüs vakalarının arttığı ve birçok hastanın tedavisinin sürdüğünün tarafına iletildiğini aktaran Önlü, “Yıldırım’ın bu süreçte koronavirüse yakalanması hem kendi sağlığı için hem de diğer mahpuslar için ciddi tehlike oluşturmaktadır.” diye belirtti.

‘Yıldırım ve diğer hasta mahpuslar tahliye edilmeli’

Yıldırım’ın cezaevinde bulunan binlerce hasta mahpustan yalnızca biri olduğunu belirten Öncü, “Hastalıklarından dolayı bağışıklık sistemi oldukça zayıflayan Deniz Yıldırım ve diğer hasta mahpusların bir an önce tahliye edilmeleri gerekmektedir.” dedi. Önlü, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1- Cezaevinde kansere yakalanan Deniz Yıldırım’ın tahliye edilerek tutuksuz yargılanmasına yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?

2- Bakanlık olarak yüksek risk grubu içerisinde yer alan hasta mahpusların tahliye edilmesine yönelik bir çalışma yürütmekte misiniz?

3- Bakanlık olarak yüksek risk grubu içerisinde yer alan hasta mahpusların sağlıklarını korumak adına ne tür önlemler alınmaktadır? Özellikle korona konusunda cezaevlerinde ne tür önlemler alınmaktadır?

4- Hasta mahpusların hastaneye götürülüp getirildiği sıralarda oluşacak riskleri ortadan kaldırmak adına ne tür önlemler alınmaktadır?

5- Şu ana kadar cezaevlerinde kaç korona vakası görülmüştür?

6- Şu ana kadar kaç mahpusa korona teşhisi konmuştur? Korona teşhisi konan mahpuslar nerede tutulmaktadır?

7- Olası kötü senaryoya göre cezaevlerinde yayılacak bir virüs salgının sorumluluğu kimdedir? Yaşanacak can kayıplarının sorumluluğunu alacak mısınız?

Önlü, aynı gerekçelerle Yıldırım’ın durumuna ilişkin Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na dilekçe verdi. Önlü, komisyonun bünyesinde bulunan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun Yıldırım’ın sağlık durumu ve cezaevlerinin durumuna ilişkin bilgi almasını, cezaevine ziyaret gerçekleştirilmesini talep etti.