Hatay Belediyesinin Heysem Topalca için taziye mesajı yayımladığı ortaya çıktı

Reyhanlı Katliamı ve IŞİD’in Niğde saldırısında adı geçen Heysem Topalca için Hatay Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğünün taziye mesajı yayımladığı ortaya çıktı.

Mesajı kaldıran Hatay Büyükşehir Belediyesi, paylaşımdan haberleri olmadığını belirtti.

Burcu Özkaya Günaydın

Konya istikametine seyir halinde olan ve içerisinde Suriye uyruklu ailenin bulunduğu otomobil, 10 Şubat’ta Mustafa Usta yönetimindeki TIR’ın kasasına çarptı. Araçta bulunan 3 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi de yaralandı.

Kazada ölenler arasında, Suriye iç savaşının başladığı dönemden bu yana “Hayalet Komutan” ve “İkinci Yeşil” lakaplarıyla anılan, 11 Mayıs 2013 Reyhanlı Katliamı, 20 Mart 2014 Niğde Ulukışla’da düzenlenen IŞİD saldırıları ve El Nusra’ya sarin gazı temininde adı geçen Heysem Topalca da vardı.    

Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’nden taziye mesajı

Yayladağı’nda 11 Şubat’ta toprağa verilen Topalca için Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Yayladağı Mezarlık Kompleksi’nin Facebook sayfasında Hatay Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğü tarafından şu mesajın paylaşıldığı ortaya çıktı:

“Yayladağı ilçemize bağlı ‘Kurtuluş Mahallesi’nden Heysem Topalca vefat etmiştir. Cenazesi 11.02.2021 Perşembe günü Yayladağı Asri Mezarlığı’nda defnedilecektir. Büyükşehir Belediyesi olarak Merhum’a Cenabı Hak’tan rahmet, kederli ailesine sabırlar diliyoruz.”

Taziye mesajı kaldırıldı

Mesajın basına yansımasının ardından açıklama yapan Hatay Büyükşehir Belediyesi, paylaşımdan haberleri olmadığını belirterek, söz konusu cenaze paylaşımını kaldırdı.

Cenaze akşam gömüldü

Konuya dair bilgi veren Yayladağlı vatandaş, cenazenin 11 Şubat akşamında kolluk kuvvetleri tarafından akşam 21.00’de gömüldüğünü, Türkiye’nin her tarafından cenazeye katılım sağlanacağı, kalabalık olacağı gerekçesiyle akşam toprağa verildiğini söyledi.

Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 29 Aralık 2015’te 12 yıl kesinleşmiş hapis cezası verilen Topalca hakkında arama kararı bulunuyordu.