Hatay Ekoloji-Politik topluluğu: ‘Arsuz-Höyük’te madene hayır’

Hatay’ın Arsuz ilçesinde açılmak istenen krom maden ocağına karşı emek, demokrasi, ekoloji örgütleri açıklama yaparak halkı ekolojik yıkıma karşı çıkmaya çağırdı

Hatay Ekoloji-Politik topluluğu Arsuz-Höyük’te kurulmak istenen krom madeni ocağına karşı “Suyuma, ormanıma, havama, toprağıma, yaşam alanlarıma dokunma” şiarıyla basın toplantısı yaptı.

Hatay’daki siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve ekoloji hareketleri “Ekoloji-Politik” ortak imzasıyla basın toplantısı gerçekleştirdi.

Ekoloji Politik adına açıklamayı okuyan Dr. Nihat Eraslan, Arsuz’un Höyük Mahallesi’nde kurulmak istenen krom maden ocağı için 18 Mart Perşembe günü ÇED toplantısı yapılmak istendiğini belirterek “Orada yaşayan vatandaşların, yaşam savunucularının ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının doğanın ölümü demek olan maden ocağına karşı yaptıkları bütün itiraz ve şikayetleri görmezden gelen yetkililer, ülkemizde ve bölgede artan vaka sayıları ve pandemiye rağmen ÇED toplantısını yapmak istiyor” dedi.

Arsuz Kaymakamlığı’nın 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı koyarken ÇED toplantısını bu yasaklardan muaf tutmasındaki çelişkiye işaret eden Eraslan, “Yaşamı savunan hiç kimse hem tarihi dokuyu hem tarım alanlarını hem de canlı türlerinin yaşam alanlarını tehdit edecek olan bu maden ocağını istemiyor. Höyük’te maden ocağı açmak o bölgede yaşayan halkın suyuna, havasına, hayvanına, ormanına ve sağlığına kast etmek demektir” sözlerini kullandı.

Açıklama, “Bizler Türkiye geneli olduğu gibi ilimizde de yaşam ve sit alanlarına yönelik sermayenin talanına karşı çıkıyor, ekolojik yaşama duyarlı olan tüm halkımızı geleceğimiz için ekolojik yıkıma karşı çıkmaya davet ediyoruz” sözleriyle tamamlandı.

Ekoloji-Politik imzasıyla ortak açıklamaya katılan örgütler şunlar: “Defne Halk İnisiyatifi, Türkiye İşçi Partisi, İHD Hatay Şubesi, HDP, SYKP, Toplumsal Özgürlük Partisi, Eğitim-Sen, HDK, Doğanın Çocukları, Defnenin Geleceği Platformu, Tüm Emekli-Sen”

Yeni1Mecra