Hatay’da 13 yaşındaki öğrenciyi istismar eden okul yöneticisinin göreve dönmesine tepki

Eğitim Sen Hatay Şubesi Kadın Komisyonu, Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde görev yaptığı okulda 13 yaşındaki öğrenciye cinsel istismarda bulunan okul müdür yardımcısı A.Ö.’nün göreve dönmesine tepki göstererek, bu durumu kabul etmeyeceklerini söyledi.

Reyhanlı İlçesi’nde 2018 yılında 8’inci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki çocuğa birden fazla cinsel istismarda bulunduğu için bir süre görevden uzaklaştırılan müdür yardımcısı A.Ö., aynı okulda görevine iade edildi. A.Ö.’nün görevine iade edilmesine Eğitim Sen Hatay Şubesi Kadın Komisyonu, düzenlediği basın toplantısı ile tepki gösterdi.

Toplantıda konuşan Eğitim Sen Hatay Şubesi Kadın Sekreteri Sevilay Elmas, sanığın öğrenciyi duygusal yönden istismar etmesinin ardından bu eylemini fiziksel istismara dönüştürdüğü iddiasının mevcut olduğuna dikkati çekti.

‘MEB bir yıl kademe durdurma cezasını yeterli buldu’

İstismar edilen öğrencinin avukatlığını üstlenen Yusuf Uyar’ın sanık okul müdür yardımcısı A.Ö. hakkındaki davanın idari boyutunun sürdüğü bilgisini paylaştığını aktaran Elmas, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettişlerinin yapmış olduğu soruşturmada “devlet memurluğundan çıkarma” cezası ile cezalandırılmasını uygun bulduklarına vurgu yaptı. Elmas, ancak MEB’in “bir yıl kademe durdurma” cezası verilmesini yeterli gördüğünü söyledi.

‘Eğer suçlu değilse neden 1 yıl kademe durdurma cezası verildi’

Elmas, şunları kaydetti: “Merak ettiğimiz şudur: Eğer sanık suçlu değilse neden 1 yıl ‘kademe durdurma cezası’ verildi. Eğer suçlu ise devlet memurluğu pozisyonunda yer alan bir kişinin öğrencisine cinsel istismarda bulunmasının cezası bir yıllık kademe durdurma cezası mı olmalıdır?”

Sanığın bir süre görevden uzaklaştırıldıktan sonra aynı okulda yeniden görevlendirilmesini kabul etmeyeceklerini belirten Elmas, şunları ifade etti:

“Yargılama süreci devam eden bir dava söz konusuyken, sanığın görevine devam ediyor olmasını ve okulunun dahi değiştirilmemiş olmasını hiçbir şekilde doğru bulmuyoruz. Şiddete maruz bırakılan kişi okuldan mezun olmuş olabilir; ancak şiddete maruz bırakılanın sanıkla Reyhanlı içinde karşılaşma ihtimali mevcuttur. Bu ihtimalin varlığı dahi psikolojik olarak zaten zarar görmüş öğrencide daha büyük şiddete sebep olacağı nettir. Bu kovuşturma sürecini de olumsuz etkileyecek, süreci şeffaflık ve objektiflikten uzaklaştıracak bir karardır.”

MA – HATAY