Hatay’da inceleme yapan HDP: Bu yangınları çıkaranların peşini bırakmayacağız

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, Hatay’da yangın bölgelerinde incelemeler yaparak, “Maden şirketlerinin ruhsat almaya çalışmasının arifesinde bu işlerin yapılması tesadüf değildir” dedi.

Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Sönmez “Bir terör eylemi” algısı yaratıldığını belirterek, “Evet, bu ormanların yok edilmesine göz yumanlar bir terör eylemi gerçekleştiriyorlar” dedi olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

HDP heyeti yurttaşlarla konuşarak yaşadıklarını dinledi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Naci Sönmez, HDP Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul ve Hatay İl Yöneticilerinden oluşan bir HDP heyeti, Hatay’da orman yangınlarından zarar gören bölgeleri ziyaret etti.

Heyeti karşılayan yurttaşlar, HDP’ye duyarlılığından dolayı teşekkür etti ve yangınlardan dolayı yaşanan zararları anlattı. Bölgedeki STK’larla görüşmelerini sürdüren heyet üyeleri, yangın çıkan bölgede basın açıklaması yaptı.

Tülay Hatimoğulları: Bu yangınlar tesadüfi değildir

Eş Genel Başkan Yardımcısı Hatimoğulları, HDP Genel Merkezi’nin oluşturduğu heyetle Hatay’da olduklarını yüzlerce hektarlık alanın yandığını, onlarca evin, iş yerinin, fabrikanın zarar gördüğünü söyledi. Amanos Dağları eteklerinde çok büyük ve günlerce devam eden bir yangın da olduğunu hatırlatan Hatimoğulları, şöyle konuştu:

HDP heyeti mahalleleri de etkileyen yangın bölgesinde incelemeler yaptı.

“Bu sorunları Meclis’e taşımıştık ve özellikle bu yangınların çıkarılma sebeplerinin ciddi bir biçimde araştırılması gerektiğini ifade etmiştik. Türkiye’nin dört bir tarafında ormanları sabote ederek yakanlar şunu bilmeli ki, bu topraklar bu ormanlar ağaçlar, kuşlar, toprak, su… Onlara zarar vererek maden şirketlerine yer açmaya çalışanlar bizim ciğerlerimizi yakıyor. İnsanlığın, doğanın, canlıların ciğerlerini yakıyor. Zaten Arsus’ta ve az önce bahsettiğim bölgelerde maden şirketlerinin ruhsat almaya çalışmasının arifesinde bu işlerin yapılması da tesadüf değildir. Bu yangınların çıkması tesadüf değildir. Dün Höyük’te ÇED raporu için bir toplantı olacaktı ancak aslında halkın ve buradaki demokrasi güçlerinin tepkisi nedeniyle ama sözüm ona pandemi gerekçesiyle iptal edildi. Oysa bu ÇED toplantısı için karar alındığında pandeminin olduğundan herkesin haberi vardı.”

Sönmez: Maden şirketleri ve inşaat firmaları için alan açıyorlar

Yangında fabrika binaları da yandı.

Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Naci Sönmez de “Bugün Hatay’daki dün Cudi’deki, Dersim’deki yurdun değişik yerlerindeki bu orman yangınlarının sıradan yangınlar olmadığını düşünüyoruz” dedi. Sönmez şöyle devam etti:

“Kapitalist şirketler, maden şirketleri, doğayı tahrip eden şirket ve onlara hizmet eden hükümetler bizim ülkemizde de ne yazık ki dereleri, havayı yok ettikleri gibi bütün ekosistemi yok ettikleri gibi bu yangınlarla da yeni rant alanları açmayı hedefliyorlar. Maden şirketleri için, inşaat şirketleri için alan açıyorlar.”

‘Bu yangınları çıkaranlar, engel olmayanlar bu katliamın sorumlularıdır’

Bunu büyük bir manipülasyon olarak da yapıyorlar. Sanki burada başka bir müdahale varmış gibi bir algı yaratarak, ‘bir terör eylemi’ algısı yaratarak Türkiye kamuoyunun dikkatini başka yere çekmeye çalışıyorlar. Evet, bu ormanların yok edilmesine göz yumanlar bir terör eylemi gerçekleştiriyorlar. Doğaya karşı gerçekleşen de bir terör eylemidir. Burayı koruyamayan, gerekli önlemleri almayan, özellikle de bu imarlaşma olayına engel olmayanlar bugün doğan sonucun, bu katliamın sorumlularıdır.”

‘HDP olarak olayın peşini bırakmıyoruz’

“HDP olarak bu olayın peşinde olacağız” diyen Sönmez, “Yaşamımıza sahip çıkacağız, yüreği yanan insanların yoksullukla pençeleşirken bir de böyle bir yok oluşla karşı karşıya kalmalarına seyirci kalmayacağız” diye konuştu.