Hatay’da maden ocağı açılmak istenmesine tepki: Müsaade etmeyeceğiz -Güncellendi-

Hatay’ın Arsuz ilçesinde açılmak istenen krom maden ocağına karşı tepki gösteren yurttaşlar, “Biz buna müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Mahallenin Jandarma tarafından ablukaya alınmasına rağmen mahalle sakinleri ÇED toplantısının yapılmasını engelledi.

Fotoğraf: Burcu Özkaya Aydın

Arsuz İlçesinde açılmak istenen krom madenine karşı çok sayıda yurttaş Höyük Mahallesi’nde bir araya geldi. Jandarma tarafından ablukaya alınan mahalleye giriş ve çıkışlara izin verilmedi.

Fotoğraf: Burcu Özkaya Aydın

‘Biz buna müsaade etmeyeceğiz’

Kalabalık grup adına yapılan açıklamada, “Bu köy bizim. Bu yaşam alanı bizim. Biz burada narenciyeden turunçgile, zeytine kadar her şeyi üretiyoruz. Madenin çıkarılması demek suyumuzun, toprağımızın kirlenmesi demek. Maden açılması durumunda ağır tonajlı kamyonlar dağlarımızı dinamitle patlatıp orda maden çıkaracaklar. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Hiçbir şekilde” denildi.

ÇED toplantısının yapılması halk tarafından engellendi

Hatay’ın Arsuz ilçesine bağlı Hüyük Mahallesi’nde kurulmak istenilen krom ocağına karşı bir araya gelen yurttaşlar, mahallelerinde krom ocağını istemediklerini söyleyerek Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısını ikinci kez engellediler. 12 Ekim 2020’de yapılmak istenilen ÇED toplantısı yine halkın tepkisi nedeniyle yapılamamıştı. 

ÇED toplantısı nedeniyle jandarma mahallenin giriş ve çıkışlarını zırhlı araçlarla kapatarak, araç ve yaya geçişine izin vermedi. Toplanan mahalle sakinleri ve doğa savunucuları, ÇED toplantısına tepki göstererek, mahallelerinde ocak istemediklerini söyledi. ÇED toplantısı yapmak için gelenler, halkın tepkisi sonucu “Toplantı yapılamamıştır” tutanağı tutup, mahalleden ayrıldı. 

Yeni1Mecra