Hatay’da orman yangını sürüyor: Bazı evler alevler arasında kaldı

Hatay’ın Belen İlçesinde dün başlayan ve İskenderun ile Arsuz ilçelerine sıçrayan yangın devam ediyor.

Şehir merkezine ulaşan yangında bazı evler alevler arasında kaldı.

Hatay’ın Belen İlçesi’nde dün öğlen saatlerinde başlayan yangın, Arsuz ilçesine bağlı Nergizlik ve Karahüseyinli mahalleleri arasında etkisini sürdürüyor. Orman yangınına karadan çok sayıda ekip müdahale ederken, söndürme çalışmalarına rüzgarın durumuna göre hava araçları da destek veriyor.

Petek mevkisinde alevler yeniden evler alevler arasında kaldı

Belen ilçe merkezi yakınlarındaki Petek mevkisinde çıkan ve dün kontrol altına alınan yangın bölgesinde, alevler yeniden yükseldi. Binalara yakın alandaki yangın nedeniyle bazı evler alevlerin arasında kaldı. Belen-İskenderun kara yolunun bir bölümü de trafiğe kapatıldı.

Bazı evler alevler arasında kaldı

Şehir merkezinde binalara yakın alandaki yangın nedeniyle bazı evler alevlerin arasında kaldı. Vatandaşların alevlerden kaçışı görüntülere yansıdı. Yangında evi veya iş yeri zarar gören, dumanlardan etkilenen vatandaşlar yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

‘Yangın inanılmaz hızlı ilerliyor’

Belen ilçesindeki bir gıda deposunda çalıştığı sırada yangına yakalanan Dilek Naz, çevreden duyduğu çığlıklar üzerine dışarıya çıktığını söyledi. Naz, aracını kurtarmak için ofise anahtarı almak üzere geri yöneldiğini, can havliyle otomobilini yangından kurtardığını belirterek, “Korkunçtu. Kısa süre sonra itfaiye geldi ama rüzgarın da etkisiyle yangın inanılmaz hızlı yayıldı.” dedi.

‘Ağaçlardan sonra araçlar tutuştu’

Yangında, Belen ilçesindeki gıda ve temizlik deposu yanan toptancı Ayhan Sabancı da bir patlama sesi duyduğunu ve ardından yangın çıktığını belirtti. Rüzgarın da etkisiyle alevlerin şiddetlendiğini anlatan Sabancı, “Ağaçlardan sonra araçlar tutuşmaya başladı. Yangın daha sonra benim depoya sıçradı. Zararım maalesef çok büyük, depo komple doluydu.” ifadesini kullandı.

‘Evimin yanışı seyrettim, hiçbir şey yapamadım’

Yangında evi yanan Okan Türkmenoğlu

Belen ilçesindeki evi yanan Okan Türkmenoğlu da bir anda çevrelerini alevlerin sardığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Çok kısa sürede komple tüm ağaçlık alan alev aldı. O ısıyla beraber ilk başta doğal gazın kombisi yandı. İçeriye doğru da yayılınca evin tamamı yandı. Rüzgarın da etkisiyle zaten söndürme şansınız yoktu, yayıldı. Öğlene kadar yangın 5 kilometre ilerledi. Evimin yanışı seyrettim, hiçbir şey yapamadım.”

İskenderun ilçesindeki filtre fabrikası zarar gören Zeki Dokuma da işletmesinde zarar oluştuğunu kaydetti.

AA – HATAY