Hatay’da yerleşim yerlerine sıçrayan yangın sürüyor

Hatay’ın Belen İlçesi’nde çıkan İskenderun ve Arsuz ilçelerinde yerleşim yerlerine sıçrayan orman yangınına karadan müdahale sabah saatlerinde yeniden başladı.

Yaklaşık 300-300 hektarlık alanı kapsayan yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

Hatay’da süren orman yangınına ikinci günde karadan müdahale karadan müdahale başladı Fotoğraf: AA

Belen İlçesi Sarımazı Mahallesi’ndeki dün ormanlık alanda dumanların yükseldiğini gören vatandaşlar durumu yetkililere bildirdi. Bunun üzerine Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince bölgeye arazöz, su tankı ve dozer yönlendirildi.

Alevler İskenderun ve Arsuz ilçelerine sıçradı

Alevler, İskenderun İlçesi’ndeki Şekere ve İsmet İnönü mahalleleri ve bir antrepo sahası ile Arsuz ilçesindeki ormanlık alana da sıçradı. Yangın nedeniyle trafiğe kapatılan Belen-İskenderun ve Belen-Arsuz kara yolları kontrollü olarak tekrar trafiğe açıldı.

Vatandaşlar da yangın söndürme çalışmalarına yardım etti. Rüzgarın şiddetlenmesi nedeniyle gece saatlerinde yangına havadan müdahaleye ara verilirken, itfaiye ve orman işletme ekiplerinin karadan müdahalesi geç saatlere kadar sürdü.

Hatay’da yerleşim yerlerine sıçrayan orman yangını ikinci günde Fotoğraf: AA

Sabah saatlerinde söndürme çalışmaları yeniden başladı

Sarımazı Mahallesi’nde çıkan ve rüzgarında etkisiyle yayılan yangını söndürme çalışmalarına  günün ilk ışıklarıyla yeniden başlandı. Arsuz İlçesi Nergiz Mahallesi’nde etkisini gösteren yangına karadan müdahale devam ediyor.

Bazı yerleşim yerlerinde hasara neden olan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Öte yandan yangına şiddetli rüzgar nedeniyle havadan müdahale edilemiyor. Hatay’daki orman yangınına karadan müdahale sürüyor

‘Risk altındaki yerleşim yerlerinde tahliye işlemleri başlatılmıştır’

Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, yangının dün sabah saat 10.00 sıralarında çıktığı bildirildi. Yangına müdahalenin sürdüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Hatay’da yerleşim yerlerine sıçrayan orman yangını ikinci günde Fotoğraf: AA

“İskenderun ve Belen ilçelerimiz arasında bulunan Sarımazı Mahallesi TOKİ ve İssume bölgesi arasındaki yerleşim yerlerine yakın ormanlık alanda, trafo patlaması sonucu meydana gelen orman yangınına, uçak, helikopter, arazöz ve dozerle müdahale yapılmaktadır. Şiddetli rüzgarların da etkisiyle büyüyen yangını kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir. Risk altındaki yerleşim yerlerinde tahliye işlemleri başlatılmıştır. Şiddetli rüzgarın etkisiyle havadan müdahalede zorluklar çekilen yangını en kısa sürede kontrol altına almak için yangın söndürme çalışmaları hızla devam etmektedir.”

‘1’i çocuk 8 hafif yaralımız var’

Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, yangının Belen ilçesindeki 3 farklı noktada başladığını söyledi. Yangının İskenderun ve Arsuz ilçelerine de sıçradığını belirten Gül, “İlçemizde, yangının yakın olduğu tüm konutları boşaltıyoruz. Biri çocuk 8 hafif yaralımız var. Ekiplerin yangına müdahalesi devam ediyor.” dedi. Gül, yangına müdahalede bulunan vatandaşlara da teşekkür etti.

Savcılık soruşturma başlattı

Öte yandan İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yangınla ilgili soruşturma başlattığı bildirildi. Yangının her yönüyle araştırıldığı aktarılan açıklamada, çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Hatay’daki yerleşim yerlerinde sıçrayan orman yangını ikinci günde Fotoğraf: AA

Bakan Pakdemirli: Dün 25 yangın çıktı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlığın Yangın Yönetim Merkezinde cuma günü çıkan yangınlarla ilgili açıklamada bulundu. Dün toplamda 25 yangın çıktığını, bunların 9’unun zirai, 16’sının da orman yangını olduğunu aktaran Pakdemirli, “Bu saat itibarıyla Kahramanmaraş Andırın ve Hatay yangını dışında aktif kontrol altına alınmamış yangın bulunmamaktadır.” diye konuştu.

‘Yangın 300-400 hektarlık bir alanı kapsıyor’

Pakdemirli, Hatay’daki yangının dün saat 10.15 sıralarında başladığını aynı bölge yakınlarında 13.00 civarında da ikinci bir yangın çıktığını belirterek, yangının 300-400 hektarlık bir alanı kapsadığı bilgisini verdi. Pakdemirli, “Şu anda yaklaşık 70 kilometreye varan süratle esen rüzgar var, en düşük de 45 kilometreyle vadi aralarında esiyor. Kuvvetli bir rüzgarla arkadaşlarımız mücadele etme durumunda kalıyor. Hava araçlarımızda epey bir saat bu durumdan etkilendi. Uçaklarımızdan biri de ufak bir kırım geçirdi diyebiliriz. su alma kapağı arızalandı. 3-4 gün o uçağımız çalışamayacak.” şeklinde konuştu. 

‘Yangından 7 daire, 11 müstakil ev, 8 fabrika, 70 vatandaşımız etkilendi’

Yangının meskun mahali de etkilediğini ifade eden Pakdemirli, “Yangından 7 daire, 11 müstakil ev, 14 iş yeri, 8 fabrika, 4 araç, 3 depo, 35 arı kovanı ve 70 vatandaşımız etkilendi. Hasar tespit çalışmaları yangın bittikten sonra devam edecek. İnşallah sabahın ilk saatleriyle beraber de çok daha kontrollü bir şeklide yangına müdahaleye devam edeceğiz. Bizde yangını buradan takip etmeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: AA