Hatimoğulları: HDP ortak kurtuluş fikriyatıdır

HDP’li Tülay Hatimoğulları, Türkiye’de var olan krizlerin ana kaynağının Kürt sorunundaki çözümsüzlük politikası olduğunu belirterek, HDP’nin halkların, inançların, kadınların ortak kurtuluş fikriyatı olduğunu ifade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü, partililerin katılımıyla siyasal süreci ve bu dönemde yürüttükleri çalışmaları tartıştı. Toplantıya HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, partinin bölge vekilleri Dilan Dirayet Taşdemir, Murat Sarısaç, PM üyeleri ve partili yöneticiler katıldı.

Demokrasi ittifakı

Toplantıda ilk olarak konuşan Tülay Hatimoğulları, AKP- MHP iktidarının kaostan beslendiğini belirterek, bu kaosun da Kürt halkına yönelik saldırılarla yaratılmak istendiğini söyledi.

Deniz Poyraz’ın katledildiği saldırıyı ve buna karşı verilen ortak tepkiyi hatırlatan Hatimoğulları, “Bu sahiplenmeyle aslında ülkenin daha da karanlık bir ortama evrilmesini engellemiş olduk. Bu sahiplenmeyi biz sürdürmeliyiz. Buradan işimizin bitmediğini ve tam tersi yeni bir dönem de çok daha fazla iş ile karşı karlıya olduğumuz bilerek hareket etmeliyiz” dedi. HDP’ye yönelik kapatma davasının iktidarın inşa etmek istediği sistemle direkt bağlantılı olduğunu dile getiren Hatimoğulları, gözaltı ve tutuklamalarla inşa edilmek istenen korku imparatorluğuna karşı demokrasi ittifakını güçlendirmek istediklerini söyledi.

HDP’yi sahada savunmak

HDP olarak 2 aylık süre içerisinde çok yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Hatimoğulları, Türkiye’nin dört bir tarafında eş genel başkanlarının katılımıyla tıpkı seçim süreçlerindeki gibi yoğun bir çalışma içine girdiklerini ifade etti. Hatimoğulları, partilerine dönük açılan kapatma davasına sadece masa başında değil sahada cevap vermeye çalıştıklarını vurguladı.

Ortak kurtuluşun paradigması

Hatimoğulları, “Sahaya inmek kitlelerle, toplumsal dinamiklerle ve devrimci güçlerle bir araya gelmek onlarla buluşmalar gerçekleştirmek, temas etmek ve partimizin neden kapatılmaya çalışıldığını onlara anlatabilmek çok önemli. İşte biz o zaman partimiz kapattırmamış oluruz. Partimizin bir tabeladan oluşmadığını çok iyi biliyoruz. HDP, Kürt özgürlük mücadelesinin, Türkiye demokrasi ve devrimci güçlerinin, kadın ve sosyalist hareketlerinin, insan hakları savunucularının, ekolojistlerin ve gençlerin ortak kurtuluşunu hedefleyen bir paradigma, fikir, ideoloji ve inançtır. HDP felsefesi yüreklerimize işlemiştir. HDP’nin tabelasını indirseler dahi bu fikriyatı bizim yüreğimizden çıkaramazlar. Kapatılan her parti ardından daha büyük zaferler elde ettik. Bunun en büyük kanıtı HDP’dir” ifadelerini kullandı.

Bütçe savaşa harcanıyor

İnsanların bir kuru ekmeğe muhtaç hale getirildiğini vurgulayan Hatimoğulları, ekonomik krizi de HDP olarak ilk gündemlerine aldıklarını ve buna ilişkin İş ve Aş Buluşmaları’nın devam ettiğini söyledi. Kürt sorunundaki çözümsüzlüğün Türkiye’nin demokratikleşmesinin önüne ket vurduğunu söyleyen Hatimoğulları, “Ülkede Kürt sorunu barışçıl ve demokratik yöntemleriyle çözülmüş olsaydı hiçbir anne ağlamayacaktı. Hiçbir genci toprağa vermezdik. Ülkenin ekonomisi bu kadar kötü olmayacaktı, çünkü en büyük bütçe savaş bütçesine ayırmış durumda. İstanbul’da, Amasya’da ve Trabzon’da da yaşayan insanlar, bu ülkede savaş devam ettiği müddetçe ekmeğimizin daha da küçüleceğini bilmelidir. Bizim de bunu Türkiye’nin dört bir yanına daha da iyi anlatmamız gerekiyor” ifadesinde bulundu. 

HDP’li heyetin kentteki programı, esnaf ziyareti ve gerçekleştirilecek halk toplantısıyla devam edecek.

MA / IĞDIR