Hatipoğlu: Salgına karşı kamu yönetimi bilimsel kuruluşlarla harekete geçmeli

DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Hatipoğlu, kontrolden çıkmış durumdaki salgının daha fazla üzücü sonuçlara yol açmasını engellemek için kamu yönetimini ilgili bilimsel kuruluşlar ile işbirliği içerisinde harekete geçmeye çağırdı.

DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Aysun Hatipoğlu

DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Aysun Hatipoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin açıklama yaptı. 1 Mart 2021 tarihinde başlayan kontrolsüz normalleşme kararlarının günlük vaka sayılarını altı kattan fazla arttırdığına dikkat çeken Hatipoğlu, “9-10 bin bandından 63 bin seviyesine kadar getirdi. Bu rakamlar ülkemizi dünyada ikinci, Avrupa’da ise ilk sıraya yerleştirdi.” dedi.

Hatipoğlu, bu vahim tablonun, vatandaşa ve sağlık sistemine, katlanarak artan hastane yatışları, solunum cihazına bağlanan ve hayatını kaybeden vatandaşların sayısının artışı olarak yansıdığına vurgu yaptı.

‘Aşılama toplumun yüzde 10’una dahi ulaşamamıştır’

Türkiye’nin aşı tedarikine çok geç başlandığını ve aşılamanın yavaş ilerlediğine işaret eden Hatipoğlu, “Türkiye’nin günlük aşılama kapasitesi bir milyonun üzerinde olmasına rağmen, tedarikteki aksamalar nedeniyle günlük aşılama rakamlarımız 200 bin doz civarında kalmış; iki doz aşılamada toplumun yüzde 10’una dahi ulaşamamıştır.” dedi.

‘Varyantlarına karşı önlem alınmadı’

İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’dan dünyaya yayılan varyantların Türkiye’ye ulaştığı tespit edildiği halde buna yönelik tedbirler alınmadığına vurgu yapan Hatipoğlu, şunları ifade etti:

“Günlük test sayısı ve filyasyon çalışmaları arttırılarak salgının seyri etkin şekilde takip edilip zamanında müdahale edilebilirdi. Buna ilaveten, yeniden açılma henüz sistem hazır değilken kontrolsüz bir şekilde yapıldı. Üstelik binlerce kişinin katıldığı kongreler, merasimler ve benzeri toplanmalar sorumsuzca düzenlendi. Sağlık Bakanlığı ise bu durumu engellemek bir yana, vahametin üzerini kapatmaya çalıştı.”

Yoğun bakım ünitelerinde yüzde 69’a çıkan hasta sayısının sağlık sistemine kırmızı alarm verdirdiğini belirten Hatipoğlu, hastanelerin hasta seçmek zorunda kalmasından endişe ettiğini söyledi.

Kamu yönetimine harekete geçme çağrısı

Hatipoğlu, kontrolden çıkmış durumdaki salgının daha fazla üzücü sonuçlara yol açmasını engellemek için kamu yönetimini ilgili bilimsel kuruluşlar ile işbirliği içerisinde ivedilikle harekete geçmeye; atılan her adımı, alınan her tedbiri kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmaya davet etti.

Yeni1Mecra