HATSU’ya ‘atık su sorunu çözülsün’ çağrısı

HDP Samandağ İlçe Eşbaşkanı Naim Özbek, Küçükkaraçay Deresi’ne dökülen atık su sorununun bir an önce çözülmesini istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Samandağ İlçe Eşbaşkanı Naim Özbek, ilçeye bağlı Tomruksuyu Mahallesi’nde Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi (HATSU) arıtma tesisine ait atık suların Küçükkaraçay Deresi’ne boşaltılmasına tepki gösterdi. “Hem çevreyi kirleten hem de verimli arazileri aşındıran bu uygulamaya derhal son verilmelidir” diyen Özbek, mahalle sakinlerinin de bu durumdan şikayetçi olduğunu, sorunun sosyal belediyecilik anlayışına uymadığını belirtti.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, HATSU ve Devlet Su İşleri (DSİ)  yöneticilerinin bu soruna çözüm bulmasını isteyen Özbek, “Ülkemizde çevre politikalarından kaynaklı onca felaketin yaşandığı şu günlerde doğaya karşı sorumluluklarımızın ciddiyetinde ve bilincinde olmak her politikanın en temel şartlarından biri olmalıdır. Bütün yerel yöneticilerden talebimiz bu duyarlılığı göstermeleridir. Doğayı kirletmemek, talan etmemek, çevreci uygulamalarla hareket etmek, doğanın bu kadar felaketler içinde olduğu bir dönemde zorunlu bir durumdur. Bu sorun çözülene kadar takipçisi olacağız” dedi.

MA / HATAY