Haziran ayında 87 gazeteci 1670 yıla kadar hapis istemiyle yargılandı

Gazeteciler Cemiyeti’nin Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi desteğiyle gazeteci yargılamalarının derlendiği Haziran ayı raporu açıklandı.

Rapora göre her gün birden fazla gazetecinin yargılandığı Haziran ayında 87 gazeteci, 713 yıldan 1670 yıla kadar hapsi istendi. 

Gazeteci yargılamalarının konu alındığı ve Gazeteciler Cemiyeti’nin Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi desteğiyle hazırlanan Haberin Bedeli Haziran ayı raporu yayımlandı. 

Raporda, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü alanında yaşanan baskıların her geçen gün artmaya devam ettiği ifade edilerek, gazeteci yargılamalarındaki rakamların baskıların ne denli yüksek bir seviyeye ulaştığını gözler önüne serdiği ifade edildi. 

Rapordaki verilere göre; Haziran 2021’de görülen 36 ayrı davada 87 gazeteci ve medya çalışanın bir müebbet hapis cezası, 713 yıldan 1670 yıla kadar hapis ve 2 bin günden 45 bin güne kadar hapis cezası ve 200 bin TL manevi tazminat talebiyle yargılandı. Ay içerisinde karara bağlanan iki gazeteciye toplamda 6 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildi. 

Davası sonuçlanan 5’i hakkında da beraat kararı verildi. 

Yargılanan gazetecilerin büyük bir bölümüne Terörle Mücadele Kanunu kapsamında suçlamalar yöneltildi. 11 gazeteci “örgüt propagandası yapmak”, 39 gazeteci “örgüt üyesi olmak”, 12 gazeteci de “örgüt yöneticisi olmak” iddiasıyla yargılandı. 

Devam eden davaların yanı sıra gazetecilere haberleri nedeniyle yeni dava ve soruşturmalar da açıldı. Dört gazeteci hakkında açılan soruşturmalar kapsamında ifadeye çağrılırken, iki gazeteci hakkında yeni dava açıldı. 

İki gazetecinin gözaltına alındığı Haziran ayında iki gazeteci de hakkındaki hapis cezalarının kesinleşmesi sonrası cezaevine girdi. 

Haberin Bedeli projesi uzun süredir gazeteci yargılamaları alanında çalışma yürüten gazeteci Hayri Demir tarafından Gazeteciler Cemiyeti’nin Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi projesi desteğiyle yürütülüyor. Proje kapsamında aylık olarak takip edilen gazeteci yargılamaları kayıt altına alınıp raporlaştırılarak kamuoyu ile paylaşılıyor. Ayrıca proje kapsamında “Haberin Bedeli-Yargılanan Gazeteciler Anlatıyor” söyleşi dizisiyle de gazeteciler, yargılama konusu yapılan mesleki faaliyetlerini anlatıyor. ANKARA

MAYIS 2021 RAPORU

NİSAN 2021 RAPORU