HDK 11’inci Ankara İl Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi

HDK 11’inci Ankara İl Genel Kurulu’nda konuşan HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, “Büyük toplumsal çıkışın HDK’de olduğunu idrak etmemiz gerekiyor” dedi.

HDK Ankara 11. İl Genel Kurulu HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 11’inci Ankara İl Genel Kurulunu Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL SEN) binasında gerçekleştirdi. “Her Yerde Hep Beraber Direnelim Örgütlenelim Meclisleşelim” şiarıyla gerçekleşen kongrenin yapıldığı salonda ayrıca “Tecrit politikası izolasyon ve saldırı dalgasını kıralım özgür yaşamı inşa edelim” ve “Şili, İran, Sudan, Rojava kadın isyanıyla yeni yaşama” pankartları asıldı. Kongreye HDK Eş Sözcüleri ve üyelerinin yanı sıra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şube üyeleri ve Barış Anneleri katılım sağladı.

Saygı duruşu ve divan oluşumu ile başlayan genel kurul, daha sonra 1 buçuk yıla ait HDK çalışmalarının olduğu sinevizyon gösterimi ile devam etti. Sinevizyon sonrası konuşan HDK Ankara İl Eş Sözcüsü Emek Aytaç “Önümüzdeki dönem HDK’nin daha da önem kazanacağı bir dönem olacak. Eski yaşamda oluşan çatlaklarla giden yolu Yeni Yaşam ile onaracağız” dedi.

‘HDK’yi konuşmak demek Ortadoğu’yu konuşmak demek’

Aytaç’ın ardından söz alan HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ise, HDK’nin uluslararası birlik ve beraberlik anlamında da öneminin büyük olduğunu söyledi. “Ankara’da HDK’yi konuşmak demek Ortadoğu’yu konuşmak demektir” diye devam eden Şenoğlu, “Çünkü bizim karşı karşıya olduğumuz tehlikelerin neler olduğunu gösterdiği kadar, bu tehlikeler karşısındaki çıkışımızın da ne kadar güçlü olduğunu görmek de önemli. Endonezya’daki bir çiftçinin derdi neyse HDK’nin derdi o. Bizim için ideolojik bir güç kaynağı olabilecek çok şeye sahibiz. Fakat gerçekliğimiz de var. Bu ülkenin topraklarındaki büyük direnişleri ve bu halkların neler yapabileceğini Newroz’da da gördük” dedi.

‘Başka seçenek yok’

İşçilerin, emekçilerin ve bütün insanların yeni bir yaşam istediğine dikkat çeken Şenoğlu, “Biz onların öncüsüyüz. Çok büyük bir insanlık davası yürütüyoruz. Bu zulme son vereceğiz diyebiliyorsak bu ideallerimizin ve hayallerimizin güçlü olmasındandır. Bu zulüm, ırkçı, dinci, aşağılık kapitalist düzeni ne zaman yıkacağız? İnanın ki bize bağlı. Topluma ait ne varsa ondan nefret edip saldırıyorlar. İnsanı var eden şeyin mücadelesini veriyoruz. O zaman demek ki bu yaşama karşı nefret dolu iktidar hattını ne zaman aşacağımız bize bağlı. Bugün ne isek yarın ondan farklı olmamıza bağlı. İrademize bağlı. Başka bir seçenek yok. Kendiliğinden rutin yaşayarak ilerleyemeyiz” dedi.

‘HDK’nin zamanı bitmeyecek’

HDK’nin her yerde ve herkes tarafından hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Şenoğlu devamında şunları belirtti: “Tarih bize sorusunu sorar, ne kadar iyi devrimciler, sosyalistler, yurtseverler ve insanlar olduğumuzu bize sorar. Gezi bize bu sorgulamayı yapmadı mı? Yaptı. Gezi’yi rol edinmiş HDK’yi her yerde hep birlikte hayata geçirmemiz lazım. HDK bizim için ne kadar anlamlı ve hayatımızın, hayallerimizin neresinde duruyor? Bunu görmek lazım. Bu topraklardaki büyük krizin nedeni, bu topraklarda yaşayan emekçilerin, halkların ve ezilenlerin ruhuyla buluşamamak ve ondan beslenememek. Bu bir gerçek ve önce bununla yüzleşeceğiz. Bu sorunun kaynağı nedir? Bu halk, bu toplum, ezilenler, gençler, kadınlar, LGBTİ+lar bu toplumu toplum yapan herkes birlik istiyor. Büyük toplumsal çıkışın HDK’de olduğunu idrak etmemiz gerekiyor. HDK’nin zamanıdır ve bu zaman asla bitmeyecek.”

Kurulun tamamlanmasıyla sonuç bildirgesi okunup oylamaya geçildi. Yapılan oylamada, önceki dönem Eş sözcülerinden Emek Aytaç Başaraner ile Fikret Çağlayan, yeniden HDK Ankara İl Eş Sözcülüğüne getirildi. 

MA / ANKARA