HDK Eş Sözcüsü Şenoğlu ile birlikte 17 siyasetçi tutuklandı

ESP’ye yönelik yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan aralarında HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu’nun da bulunduğu 17 siyasetçi tutuklandı.

HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu

Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) yönelik 8 Eylül günü birçok kentte yapılan operasyonlar sonucu gözaltına alınan aralarında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu’nun da bulunduğu 17 siyasetçi emniyetteki işlemlerin ardından Çağlayan Adliyesi’ne sevk edildi.

Savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan 17 siyasetçi “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası” yapmak iddialarıyla tutuklandı.

Tutuklananların isimleri şöyle: HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) MYK üyesi Çiçek Otlu, ESP PM üyeleri Volkan Uyar, Mustafa Naci Toper ile Selver Orman, İlke Başak Baydar, Yücel Karadağ, Ozan Özgenler, Ozancan Sarı, İlhan Aslan, Alper Kaba, Ezgi Bedel, Zekeriya Aykut Karnap, Gözde Sivaslıoğlu, Beren Atıcı, Mustafa Bozali, Taner Taş.

HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu

‘Tutuklamalar gözdağı’

Adliye önünde mahkeme kararına ilişkin konuşan HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, Sedat Şenoğlu ve diğer isimlerin sudan sebeplerle tutuklandığını söyledi. Uğurlu, tutuklamaların demokrasi güçlerine dönük bir “gözdağı” olduğunu ifade ederek, “Baskı ve tutuklamalara boyun eğmeyeceğiz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz.” dedi.

ESP Eş Genel Başkanı özlem Gümüştaş Fotoğraf: MA

ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş da tutuklama kararına tepki göstererek, şu ifadeleri kullandı: “Biz parti olarak tarihimizde bu saldırıları çok gördük ve bu saldırıları mücadelemizin bir parçası olarak kabul ettik. Bu saldırılara karşı aynı yürüdüğümüz yoldan yürümeye devam edeceğiz. Yoldaşlarımızı zindandan çekip alana kadar mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz.”

HDP Eş Genel Başkanlarından mesaj

HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan da, tutuklamalara ilişkin yazılı mesaj yayımladı. Mesajda, “8 Eylül günü siyasi kırım operasyonları ile gözaltına alınan Halkların Demokratik Kongresi Eş Sözcüsü Sayın Sedat Şenoğlu ile Bileşen Partilerimizden Ezilenlerin Sosyalist Partisi yöneticileri bugün siyasallaşan yargı tarafından tutuklanmıştır.” denildi.

“AKP’nin ülkede yaratmak istediği baskı ve şiddet rejimi, köklerini 12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya gibi isimlerden almaktadır.” denilen mesajda, tutuklamalar “siyasi kırım operasyonu” olarak değerlendirildi.

Mesajda, demokratik mücadele kararlılığının arttıracakları belirtildi. 

MA – İSTANBUL