HDK’den Newroz Deklarasyonu: Newroz yeni bir dönemi başlatacak

HDK açıkladığı Newroz Deklarasyonunda, halkların birleşik iradesinin demokrasi ve özgürlük davasının kazanılmasında yeni bir dönemi başlatacağına vurgu yaptı.

HDK, 30’u il olmak üzere 61 merkezde gerçekleştirilecek Newroz kutlamaları için katılım çağrısında bulundu.

Fotoğraf: MA

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK), Newroz Deklarasyonuna ilişkin İstanbul’da Taksim Hill Otel’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, HDK Eş Sözcüleri İdil Uğurlu ve Sedat Şenoğlu, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Halkevleri Genel Başkanı Zeynep Çelik ve ESP yöneticileri ile çok sayıda sivil toplum örgütü, dernek, sendika, gençlik örgütü yöneticileri ve temsilcileri katıldı.

Açıklamanın yapıldığı salona, 2021 Newroz’unun sloganı olan Kürtçe ve Türkçe “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” ile “Kadınlar isyanlarıyla Newroz ateşini harlayacak” yazılı pankartlar asıldı.

Şenoğlu: 8 Mart’ın iradesini Newroz alanlarına taşımak istiyoruz

Toplantıda konuşan HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Newroz dolayısıyla halkların ortak sesini duyurmak istediklerini ifade ederek, “8 Mart’ın iradesini ve coşkusunu Newroz alanlarında taşımak istiyoruz. Newroz’un ateşini ve coşkusunu da 1 mayıs alanlarına taşımak istiyoruz. Tüm halkların Newroz’unu kutluyorum.” dedi.

HDK Eş Sözcüleri İdil Uğurlu ve Sedat Şenoğlu Fotoğraf: MA

Uğurlu: Newroz yeni bir dönemi başlatacaktır

Şenoğlu’nun konuşmasının ardından basın açıklamasını HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu yaptı. Bu çağrının aracısı olmaktan HDK olarak büyük mutluluk duyduklarını belirten Uğurlu, HDK’nin aracılık ettiği çağrıda herkesin sözünden, aklından, hayalinden, umudundan, idealinden, geçmişinden, varoluşundan, eyleyişinden, geleceğinden parçalar, katkılar, tamamlayıcılıklar olduğunu söyledi. Kendilerini buluşturan çağrının Newroz olduğunu ifade eden Uğurlu, şunları ifade etti:

“Ortadoğu halklarının, ezilenlerinin ve özellikle de Kürt halkının kadim bayramı olan Newroz bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlanacak. Newroz ateşleri etrafında adaletin, eşitliğin, onurun ve barışın güçleri faşist zorbalığa karşı birleşecek, kaynaşacak. İmralı zindanından başlamak üzere, topluma yayılan tecrit zulmünü kıracak kararlılığını ortaya koyacak; halklarımızın birleşik iradesi demokrasi ve özgürlük davasının kazanılmasında yeni bir dönemi başlatacaktır. Faşist zorbaların sonu yakındır. 2021 Newroz’unun çağrısı ve müjdesi budur.”

Tüm emek ve demokrasi güçlerini, bugünleri ve yarınları için direnişte olan/direnen, hak, hukuk ve adalet mücadelesi yürüten bütün toplumsal kesimleri Newroz alanlarında buluşmaya çağıran Uğurlu, “Newroz kutlu olsun! Newroz piroz be!” dedi.

Oluç: Barış ve özgürlük için Newroz ateşini yakacağız

Açıklamanın ardından konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle Newroz’u alanlarda kutlayamadıklarını hatırlatarak, bu yıl tüm tedbirleri alarak kutlamaları gerçekleştireceklerini söyledi.

Barış ve özgürlük için Newroz ateşini yakacaklarını söyleyen Oluç, Newroz alanlarında tüm dünyaya güçlü bir mesaj verileceğini belirtti. Oluç, Abdullah Öcalan’ın 2013 yılında Diyarbakır Newroz’unda okunan mesajları doğrultusunda mücadeleyi büyüteceklerini ve tüm dünyaya duyuracaklarını kaydetti.

Oluç, Kürt halkına, HDP’ye ve demokrasi güçlerine yönelik saldırılara karşı Newroz’a katılmanın önemine işaret etti.

Akdeniz: Newroz yeni günün müjdecisidir

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz de, Newroz’un yeni günün müjdecisi olduğunu ifade etti. Dünyanın karanlık bir dönem içerisinden geçtiğine işaret eden Akdeniz, ekonomik krizin yanı sıra pandemi ile derinleşen krizin faturasının halklara kesildiğini söyledi. Akdeniz, şunları ifade etti:

“Böylesi bir dönemde zalim Dehak metaforu kimdir diye sorduğumuzda Kod 29 ile işçileri kapının önüne koyanlardır, emekçileri koronadan ölmek ya da açlıktan ölmek arasında tercihe koyanlardır.” dedi.

Akdeniz, Newroz’un iktidarın Kürt halkına, HDP ve demokrasi güçlerine saldırılarına cevap vermek için iyi bir gün olduğunu söyleyerek, tüm halklara katılım çağrısı yaptı.

Çelik: Newroz’da alanlarda olalım

Halkevleri İstanbul Bölge Temsilcisi Zeynep Çelik, dün olduğu gibi bugün de Newroz etkinliklerinde bir arada olacaklarını söyledi. Çelik, iktidarın baskıcı ve tekçi dayatmalarının devam ettiğini belirterek, iktidarın pandemiyi yasakçı zihniyete bahane olarak gördüğünü söyledi.

Çelik, “Yasaklara ve faşizme karşı direnmenin simgelerinden olan Newroz’da alanlarda olalım. Özgürlüğün, eşitliğin ve adaletin çağrısını yapıyoruz. Yaşasın halkların kardeşliği, Newroz piroz be.” ifadelerini kullandı.  

Bayındır: Demirci Kawaların direnişi bugün de sürüyor

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Demirci Kawaların direnişinin çağdaş Dehaklara karşı bugün de sürdüğünü belirtti. Kürt halkının tarihi bir mücadele ile bu merhaleye ulaştığını belirten Bayındır, “8 Mart’ta eşsiz bir direnişle gerçekleşen coşkusuyla Newroz’u karşılıyoruz. Kadın mücadelesi Kürt halkı ve Türkiye halklarının özgürlüğün nişanesi olsun. Bu da bizim en önemli görevlerimizden biridir.” dedi.

Seyrek: Newroz ezilen halkların özgürlük günüdür

KÖZ’den Güldes Önkoyun da, Newroz’un Kürt halkının mücadele ve özgürlük günü olduğunu belirterek, “Bütün alanlarda Newroz’a katılım çağrısı yapıyoruz.” diye konuştu.

Devrimci Anarşist Faaliyet Temsilcisi İlyas Seyrek, “Newroz ezilen halkların özgürlük günüdür. Bugün de devlet baskı araçlarıyla bizi hedef almaya çalışıyor. Bu nedenle Newrozlarda özgürlük mücadelesi verenleri selamlıyoruz. Yıllardır nasıl dehaklara karşı Kawayız diyerek çağrı yaptıysak bu yılda herkesi Newroz’a çağırıyoruz.” dedi.

Avcı: İstanbul’da Newroz’u için başvuru yapıldı

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Erdal Avcı, İstanbul Newroz’unu Yenikapı Meydanı’nda kutlayacaklarını söyleyerek, bunun için İstanbul Valiliği’ne başvuru yaptıklarını ancak henüz başvuruya yanıt alamadıklarını söyledi.

Kurulan Newroz Tertip Komitesi’nin yoğun çalışmalar içerisinde olduğunu aktaran Avcı, Newroz kutlamalarını 2012 yılında Kazlıçeşme Meydanı’nda polis müdahalesinde hayatını kaybeden Hacı Zengin şahsında Newrozlarda yaşamlarını yitirenlere adayacaklarını kaydetti. Avcı, tüm halklara koşullar ne olursa olsun hiçbir engel tanımadan Newroz’ katılım çağrısı yaptı.

Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu Abdulhakim Daş, da olağanüstü bir dönemden geçtiklerini belirterek, baskılara karşı Newroz ateşini gürleştirme çağrısı yaptı.

Topçu: Newroz’da zulme inat barışa ikrar vereceğiz’

Demokratik Alevi Dernekleri Eş Genel Başkanı Saime Topçu, Alevilerde de Newroz’un anlamının derin olduğunu belirtti. Newroz’un cümle canın birbirine ikrar tazelemesi olduğunu belirten Topçu, şunları ifade etti:

“Bu Newroz’da insanlığın toplumsal ikrarını tazelemesi, barışa, umuda, özgürlüğe yeniden ikrar vermesi ile büyüyecektir. Zalim dehaklara karşı birleşme zamanıdır. Hep birlikte Newroz alanlarında zılgıtlar eşliğinde halaylara duracak, zulme inat barışa ikrar vereceğiz.  Newroz piroz be.”

Açıklamaların ardından bileşenler Newroz şarkısı eşliğinde temsili halay çekti.

Kaynak: MA