HDP 3. Kadın Konferansı başladı

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, partisinin 3. Kadın Konferansı’nda yaptığı konuşmada, HDP ağacının altında el ele vermiş kadınlar olarak aydınlık geleceği inşa etmekte kararlı olduklarını söyledi.

Buldan ayrıca, tiyatro oyunu üzerinden hedef gösterilmelerine “Kadın buluşmasından rahatsız olan gücün kim olduğunu iyi tanıyoruz. Bizi yıldırabileceklerini sananlar yanılıyorlar.” yanıtını verdi.

HDP 3. Kadın Konferansı – Ankara

HDP 3. Kadın Konferansı “Özürlükte ısrarlıyız mücadelede kararlıyız” sloganı ile Ankara’da Hilton Otel’de başladı. Konferansa HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, Yeşil Sol Parti’den Fatma Çetintaş, Devrimci Parti Eş Genel Başkanı Elif Torun Öneren, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, SODAP Eş Sözcüsü Kezban Konukçu, DBP’yi temsilen Hatice Kiye, DTK’yı temsilen Hülya İpek katıldı.

Bir çok kentten gelen yaklaşık 400 kadının katıldığı konferans, divan seçiminin yapılmasının ardından başladı. Konferansın açılış konuşmasını HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaptı. Buldan, “Bugün bu konferansımızda olması gereken ancak rehin tutulan başta Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak, Selma Irmak, Aysel Tuğluk, Çağlar Demirel, Gülser Yıldırım, Nurhayat Altun olmak üzere tüm kadın arkadaşlarımızı selamlıyor, buradan onlara kucak dolusu selam ve sevgilerimizi iletiyorum” dedi.

‘Cinayetlerin açığa çıkması için mücadelemiz sürecek’

Buldan, hükümlü Nurcan Bakır’ın 3 gün önce cezaevlerindeki hukuk dışı, insanlık dışı uygulamaları protesto etmek amacıyla yaşamına son verdiğini belirterek, derin üzüntü duyduğunu belirtti. 19 Ocak’ın Hrant Dink’in ölüm yıldönümü olduğunu hatırlatan Buldan, “Buradan sevgili Hrant’ı saygıyla anıyorum. Ne Paris cinayeti, ne Dink cinayeti, ne kadın cinayetleri, ne de diğer tüm cinayetleri, katliamları asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu cinayetlerin açığa çıkması için adalet mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

‘Seçimlerde kadınların üstün başarısıyla çıktık’

Kadın mücadelesinin büyüyerek devam ettiğini belirten Buldan, şöyle konuştu: “Kadınların karar mekanizmalarında ve temsiliyet noktalarında eşit pozisyon alması biz kadınlar için olmazsa olmaz bir hedefti. Bu hedefimizi gerçekleştirdik. 2006’dan bu yana genel başkanlıkta, il ve ilçe yönetimlerinde fiili olarak eş başkanlık sistemini uygulamaya soktuk. Öncelikle il ve ilçe başkanlıklarında başlattığımız eş başkanlığı 2014’ten itibaren yerel yönetimlerde de uygulayarak ilki gerçekleştirdik. Ve sonrasında girdiğimiz yerel ve merkezi her seçimden kadınların üstün başarısıyla çıktık.”

Kadın milletvekili sayısıyla parlamentodaki kadın vekil aritmetiğini değiştirecek oranlara ulaştıklarına dikkat çeken Buldan, “Bu önemli bir başarıdır.” dedi. Kadınların gerçek ve tam eşitliğini sağlamak, özgürlüklerini tam manada elde etmek gibi büyük bir hedefleri olduğunu söyleyen Buldan, “Bu nedenle mücadele iddiamız çok daha büyük ve değerlidir.” diye kaydetti.

‘Kadınların siyasal iradesi geriletmek isteniyor’

“HDP ağacının altında el ele vermiş biz bütün kadınlar bu mücadeleyi bütün bilincimiz ve çabamızla zafere ulaştırmakta kararlıyız.” diyen Buldan, eşit, ekolojik, demokratik bir toplum düzenini sağlamak, aydınlık geleceği inşa etmekte kararlı olduklarını kaydetti. Buldan, kadınların ve halkın siyasal iradesini engellemek ve geriletmek için hukuk dışı, demokrasi dışı yol ve yöntemlerle kendilerine karşı bir darbe süreci işletildiğini söyledi. Buldan, “Çok net söylüyorum: İçine girdikleri bu durum, izledikleri yöntemler meşruiyetlerini ve güçlerini tamamen yitirdiklerinin birer göstergesidir. Zira bu tekçi zihniyeti iktidarda tutacak ne bir halk destekleri vardır, ne de dayanacakları demokratik bir zeminleri kalmıştır.” Dedi.

‘Rahatsız olan gücü iyi tanıyoruz’

4 gün önce partilerinin İstanbul İl Başkanlığı önünde bir saldırgan tarafından havaya ateş açıldığını hatırlatan Buldan, “Bize halkımıza gözdağı vermeye çalıştı. Bu tetikçilerin hangi merkezden yönlendirildiğini, kimlerin gönderdiğini tahmin etmek zor değildir.” diye konuştu.

Buldan, “Bu saldırıdan birkaç gün önce Sevgili Demirtaş’ın kitabının uyarlandığı tiyatroyu ve tiyatroya katılanları hedef gösterenin kim olduğu da iyi biliniyor. Kadın buluşmasından rahatsız olan gücün kim olduğunu iyi tanıyoruz. Bizi yıldırabileceklerini sananlar yanılıyorlar. Kaybeden kendileri olacaktır. Kendi karanlıklarında kaybolacaklar. Kazanacak olan ise bizleriz.” dedi.

Buldan konuşmasına hükümetin dış politika, ekonomi, çevre, kadın politikalarını eleştirerek devam etti.

‘Kayyım atamaları siyasi darbedir’

Buldan belediyelerine yönelik kayyım atamalarını “Siyasi darbe” olarak değerlendiren Buldan, “Halkın iradesini, kanun dışılıkla zapt etmeye kalkışmanın başka hiçbir adı yoktur.” dedi. Halka ait olanı geri halka teslim edinceye kadar bu mücadelenin kesintisiz süreceğine dikkat çeken Buldan, “Biz kadınlar tekçi erkek iktidarın tüm ezberlerini bozacağız. Tek adam rejimi rahatsız olsa da kadın eş başkanlar, kadın vekiller HDP ile beraber her zaman var olacak ve her seçimde sayımız, gücümüz, etkimiz, katlanarak artacaktır.” dedi.

Buldan, konuşmasını bütün kadınları 23 Şubat’ta gerçekleştirecekleri büyük kongrelerine katılmaya çağırarak bitirdi. Konferans 19 Ocak’ta da devam edecek.