HDP: Abdulkadir Selvi’nin iddiaları gerçek dışıdır, uydurmadır!

HDP, Abdülkadir Selvi’nin Hürriyet’teki köşe yazısında Selahattin Demirtaş’ın sözleri olduğu izlenimi yaratarak yer verdiği iddiaların “gerçek dışı” ve “uydurma” olduğunu açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi:

“Hürriyet gazetesinin 14 Mayıs 2021 tarihli sayısında yayınlanan Abdülkadir Selvi imzalı köşe yazısında, Sayın Selahattin Demirtaş’ın beyan ettiği iddia edilen ve tırnak işaretiyle onun ağzından aktarılan, ‘Ortak cumhurbaşkanı adayı ve üç cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Bize bir cumhurbaşkanı yardımcılığı ve üç bakanlık verilecek. İçişleri, Milli Savunma ve Milli Eğitim’i bize vermezler. Dışişlerini de vermezler ama AB ile ilgili bir bakanlık ya da Kültür Bakanlığı gibi bir bakanlık olabilir’ şeklindeki sözler tümüyle gerçek dışıdır, hayal ürünüdür, uydurmadır.”

‘Hürriyet ve Selvi, Demirtaş ve HDP’den özür dilemeli’

HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın hiçbir basın kurumuna, söz konusu yazıda belirtilen sözleri içeren herhangi bir demecinin olmadığının vurgulandığı açıklamada, “Hürriyet gazetesinin ve gazetenin köşe yazarı Abdülkadir Selvi’nin bu yalanı düzeltmelerini, partimizden ve Sayın Demirtaş’tan özür dilemelerini bekliyoruz” diye belirtildi.

HDP’nin açıklamasında, tekzip metninin gecikmesinin nedeninin, Demirtaş’ın görüşüne başvurma gereksinimi duyulması, bunun için ilk avukat görüşünün beklenmesi olduğunun altı çizildi.

Yeni1Mecra