HDP: Ablukaları ve insanlık suçunu unutmuyoruz

HABER MERKEZİ – Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde “Süresiz sokağa çıkma yasağı” üzerinden 4 yıl geçtiğini hatırlatan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, 14 Aralık 2015 sonrasında yaşananların, yüzlerce yurttaşın katledildiği, insanlığa karşı sayısız suçun işlendiği, hukuksuz uygulamalarla Kürt halkını toplumsal ve siyasal alandan tasfiye etme çabalarının en kapsamlısı olduğuna dikkat çekti.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, “Ablukaları ve insanlık suçunu unutmuyoruz” başlığıyla yazılı açıklama yaptı. 30 Ekim 2014 tarihli MGK’da alınan bir kararla, Kürt sorununda demokratik ve barışçı çözüm kanallarının terk edildiğini, Kürt halkının toplumsal ve siyasal alandaki varlığını yok etmek amacıyla “Çöktürme Planı”nın yürürlüğe konulduğu belirtildi.

Bu plan doğrultusunda, Şırnak Valiliği’nin 14 Aralık 2015’te Cizre ve Silopi’de “süresiz sokağa çıkma yasağı” ilân etmesinin üzerinden 4 yıl geçtiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “AKP iktidarı, sadece sokağa çıkma yasağı ilan etmekle yetinmemiş, ablukaya alınan kentlerde yaşam hakkını, kişi özgürlüğünü ve güvenliğini de en ağır şekilde ihlal etmiştir.” denildi. Açıklamada, 14 Aralık 2015 sonrasında yaşananların, yüzlerce yurttaşın katledildiği, insanlığa karşı sayısız suçun işlendiği, hukuksuz uygulamalarla Kürt halkını toplumsal ve siyasal alandan tasfiye etme çabalarının en kapsamlısı olduğuna dikkat çekildi.

‘292 insan vurularak ya da yakılarak öldürüldü’

Yıkımın en şiddetlisinin uygulandığı Cizre’de aylar süren ablukalar esnasında aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu en az 292 insanın vurularak ya da yakılarak öldürüldüğüne vurgu yapılan açıklamada, “Şırnak başta olmak üzere birçok kentte yüzbinlerce insan zorla yerinden edilmiştir. Binlerce yıllık tarihi Sur kenti yıkılmış ve tahrip edilmiştir.” diye kaydedildi.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşun söz konusu hukuksuzlukları ve ağır insan hakları ihlallerini hazırladıkları raporlarla ortaya koyduklarına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Buna rağmen insanlığa karşı işlenen suçlarla ilgili açılan davaların hiç birinde ilerleme sağlanmamış, çoğu soruşturma takipsizlikle/cezasızlıkla sonuçlanmıştır. AKP iktidarının özel yasa çıkararak sağladığı ‘cezasızlık zırhıyla’ sayısız suç işlemiş olan asker-sivil yetkililerin ve sorumluların yargı önüne çıkarılmaları ve cezalandırılmaları engellenmiştir.”

‘Suç ortağı herkes hesabını verecek’

Açıklamada, iktidar başta olmak üzere, insanlığa karşı işlenmiş bu suçların ortağı, karar alıcısı, uygulayıcısı herkesin mutlaka bu yaşananların hesabını hukuk önünde er ya da geç hesap vereceği belirtildi. Açıklamanın HDP olarak o dönemde uygulanan ve bugün de Kürt halkına karşı sürdürülen zulmün karşısında susmadıklarını ve susmayacaklarının ifade edildiği açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Abluka uygulanan kentlerde işlenen suçlara dair etkin bir soruşturma ve hukuki sürecin yürütülmesi mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Zulüm cenderesinde yaşamını yitirenleri bir kez daha saygıyla anıyoruz. Cenazesi çocuklarının gözleri önünde günlerce sokakta bekletilen Taybet Anayı, kokmasın diye annesi tarafından cenazesi buzdolabına konulan Cemile Çağırga’yı, halkına karşı uygulanan zulme karşı geri adım atmayan Mehmet Tunç’u, Asya Yüksek’i, Pakize Nayır’ı, Seve Demir’i unutmayacağız.”