HDP: Akkuyu tüm canlılar için büyük bir çevre felaketidir

HDP Ekoloji Komisyonu, Akkuyu Nükleer Santralinin Mersin ve Akdeniz’de yaşayan tüm canlılar için çok büyük bir çevre felaketi olduğuna dikkat çekerek, kapatılmasını istedi.

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu’nun açıklaması ise jandarma tarafından engellendi.

HDP Ekoloji Komisyonu, Akkuyu’da inşası süren Nükleer Güç Santrali’ne (NGS) karşı Gülnar Beldesi’nde basın açıklaması yaptı. Santrale yakın bir yerde bulunan parkta yapılan açıklamada, “Halklar nükleer santral istemiyor” pankartı açıldı. Açıklamaya, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, HDP Ekoloji Eş Sözcüleri Menekşe Kızıltepe, Naci Sönmez, HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şoför, Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri katıldı. 

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu

‘Halklar nükleer santral istemiyor’

HDP olarak bu çağda nükleer santral yapma derdinde olan Türkiye’yi tuhaf bulduklarını belirten Katırcıoğlu, “Halklar nükleer santral istemiyor. Dünyanın birçok ülkesinde nükleerden vazgeçerken, canım Mersin’i nükleer ile buluşturmak doğru değil. Önümüzdeki dönemde nükleer tartışmaları yapılacaktır.” dedi. 

‘Rusya’nın desteği için Akkuyu siyasi bir tercihtir’

Hazırlanan ortak açıklamayı okuyan HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Menekşe Kızıltepe, Fukuşima’daki nükleer faciasının yıldönümü olduğunu hatırlattı. Kızıltepe, şunları ifade etti:

“Çernobil felaketinden sonra en büyük ikinci nükleer kazanın yıl dönümünde Akkuyu Nükleer Santrali’ne karşı buradayız. Santral fay hattı üzerinde inşa edildi. Çernobil felaketinin sorumlusu Rosatom şirketi tarafından yapılan Nükleer Santrale Akdenizi nükleer çöpe çevirmenize izin vermeyeceğiz. Rusya’nın desteğini almak için Akkuyu siyasi bir tercihtir.”

‘Çok önemli konular araştırılmadı’

Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna ve halka karşı santralin inşasına 2018 yılında başlandığını dile getiren Kızıltepe, “Nükleer santralden çıkan radyoaktif atıkların nerede ve nasıl depolanacağı, insanlara, hayvanlara, çevreye ve deniz yaşamına verdiği zararlar, nükleer santrallerin güvenilirliği, riskleri, yaşanabilecek kazalar ve sonuçları gibi çok önemli konular neredeyse hiç araştırılmadı ve tartışılmadı.” dedi.

‘Tüm canlılar çok büyük bir çevre felaketidir’

Akkuyu’da yapılan santralin bin 200 megavattan toplam 4 üniteden oluşan 4 bin 800 megavat gücünde olduğuna dikkat çeken Kızıltepe, “Santral faaliyete geçtiğinde bahsedilen sayıların yaklaşık 5 katı civarında atık ortaya çıkacaktır. Bu, Mersin ve Akdeniz’de yaşayan tüm canlılar için çok büyük bir çevre felaketidir.” şeklinde konuştu.

‘Santralin çevre dostu olduğu yalanını yutturmaya çalışmaktadırlar’

“Akkuyu şirketi, santralin güvenli ve çevre dostu olduğunu, bölgedeki sulara zarar vermediğini hatta daha da ileri giderek sulara herhangi bir kirletici kimyasal madde atılmadığı yalanını halkımıza yutturmaya çalışmaktadır.” diyen Kızıltepe, hükümetin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı üzerinden yaptırdığı bir reklam filminde bilim insanlarını ve çocukları da kullanarak onların ağzından bu yalanı meşrulaştırmaya çalıştığını kaydetti.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform, santrali protesto etti

‘Sonuçları geri alınamayacak kadar risklidir’

Dünya ülkelerinin tüm nükleer santrallerini aşamalı olarak kapatma ve yenilenebilir enerjiye geçme aşamasında olduğuna vurgu yapan Kızıltepe, şunları ifade etti:

“Akkuyu Nükleer Santrali kapatılması için buradayız. Rusya’nın desteğini almak için Türkiye’yi Nükleer çöplüğe çevirmeye çalışıyorlar. Nükleer santraller çevre ve insanlık için sonuçları geri alınamayacak kadar risklidir. Toplum ve ekosistem açısından büyük tehlikeler barındıran; nükleer santrallere karşıyız. Bütçe tercihlerini değiştirilerek, nükleer santraller yerine halkın tercihi olan, enerji demokrasisine uygun, ekolojik dengeyi gözeten yöntemler tercih edilmelidir.”

Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyelerinin açıklamasına izin verilmedi

Platformun açıklamasına engelleme

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri de Antalya-Mersin yolu üzerinde bulunan Büyükeceli mevkiinde aynı konuya ilişkin basın açıklaması yapmak istedi. HDP’lilerin de destek verdiği açıklama, askerlerce engellendi. Çevreciler, sloganlarla tepki gösterdi.

Açıklamaları engellenen platform üyeleri, Fukuşima’daki patlamanın yıl dönümünü temsilen 10 sarı balon uçurdu.

MA – MERSİN