HDP basın çalışanı kaçırıldı, darp edildikten sonra serbest bırakıldı

HDP Van İl Örgütü Basın ve  Bilgi İşlem Birimi çalışanı Sezer Tartan, kendilerini “devletin görünmeyen yüzü” olarak tanıtan kişilerce kaçırıldığını anlatarak, darp, tehdit ve hakaret edildikten sonra serbest bırakıldığını belirtti.

HDP Basın ve Bilgi İşlem Birimi çalışanı Sezer Tartan

Van’da 12 Mart Cuma günü saat 19.00 sıralarında Elmalı Mahallesinde kendisini “polis” olarak tanıtan kişilerce bir araca bindirilerek kaçırılan HDP Van İl Örgütü Basın ve Bilgi İşlem Birimi çalışanı Sezer Tartan, araç içerisinde darp ve tehditlere maruz kaldıktan bir süre sonra serbest bırakıldığını anlattı.

Olay günü eve doğru yürüdüğü sırada daha önce hiç görmediği 2 kişinin arkasından kendisine seslendiğini belirten Tartan, bu esnada yanına beyaz bir araçla bir kişinin daha geldiğini aktardı. Gelen kişilerin kendisiyle konuşmak istediğini söyleyen Tartan, şunları kaydetti:

“Onları tanımadığımı ve konuşacak bir şeyimin olmadığını söyledim. Zorla araca bindirmek istediler. Yardım çağırmak için bağırınca beni yumruklamaya başladılar. Araca bindirir bindirmez de kapıları kilitlediler. Telefonumu zorla elimden alıp kapattılar. Olay Kanal Yolu üzerinden yaşandı. Belediye Garajı’na kadar götürdüler.”

‘Devletin görünmeyen yüzüyüz dediler’

Söz konusu kişilerin kendilerini “Devletin görünmeyen yüzü” olarak tanıttıklarını anlatan Tartan, bu kişilerin kendisine birlikte çalışmayı teklif ettiğini söyledi. Tartan, “İsim yazan yeri kapatarak üzerinde ‘polis’ yazılı kart gösterdiler. ‘Biz seni tanıyoruz, biz devletiz, biz polisiz’ dediler. Yaptıklarının suç olduğunu ve derhal serbest bırakmalarını söylemem üzerine yine hırpalamaya ve tehdit etmeye başladılar.” şeklinde konuştu.

Ajanlık dayatılarak tehdit edildi

Kendisini kaçıran kişilerin, “İstersen sana her türlü imkanı sağlarız. Seni memur yaparız” dediğini aktaran Tartan, şunları ifade etti:

“Hiçbir şey istemediğimi söyledim. Beni bir daha rahatsız etmemelerini söyledim. Bir süre sonra mahalleye yakın bir yerde bıraktılar. Bu sırada Pazartesi gününe kadar bana ‘süre’ verdiklerini söylediler. ‘Ya isteklerimizi kabul edersin ya da senin başına her türlü kötülüğü getirebiliriz. Seni nasıl kaçırdığımız gördün. Biz devletiz, her türlü sana ulaşırız. Ya bizimle çalışırsın ya da seni hep böyle rahatsız ederiz’ dediler.”

HDP PM üyesi Kuyun da kaçırılmıştı

Kentte geçtiğimiz yıl da HDP Parti Meclisi (PM) ve Gençlik Yürütme Kurulu (GYK) üyesi Hatice Büşra Kuyun da kendilerini yine “polis” olarak tanıtan kişilerce kaçırılmış ve tehdit edilmişti. Kuyun’un yaptığı suç duyurusu hakkında takipsizlik kararı verilirken, araç plakasının ise sahte olduğu ortaya çıkmıştı. 

MA – VAN