HDP: Beyaz Toroslar ittifakı yine işbaşında

HDP, Van Milletvekili Sarısaç’ın plakasız bir araçla ve şüpheli şahıslar tarafından takip edilerek PM üyeleri Yunus Durdu’nun kaçırıldığını belirterek, “Beyaz Toroslar ittifakı yine işbaşında” dedi.

HDP, Anadolu Ajansı’nın da olayı amacından saptırarak Milletvekili Sarısaç’ı hedef gösterdiğini belirtti.

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın plakasız bir araçla ve şüpheli şahıslar tarafından açık bir şekilde takip edilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, AKP-MHP iktidarı, 90’lı yılların o karanlık dönemini aratmayacak yol ve yöntemlerle demokratik ve barışçıl mücadele yürütenleri hedef aldığı belirtildi.

Son birkaç gündür Van milletvekilleri Murat Sarısaç’ın, plakasız bir araçla ve şüpheli şahıslar tarafından açık bir şekilde takip edildiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Milletvekilimiz dün öğlen saatlerinde oturduğu sitenin bahçesinde bekleyen plakasız aracı görüntüyle kayıt altına almış ve şahıslara kim olduklarını, ne amaçla kendisini takip ettikleri sormuştur. Önce yüzlerini gizleyen ve panikleyen şahısların, bir süre sonra aldıkları talimatla, korsanvari bir şekilde vekilimizin aracının önünü keserek Parti Meclisi üyemiz Yunus Durdu’yu kaçırmıştır. Yasa ve hukuk tanımayan ve korsanvari yöntemleri teşhir olan bu şahıslar panik halinde ve suçluluk psikolojisiyle devletin resmi ajansı olan Anadolu Ajansı’nı da (AA) alet ettikleri bir kumpas kurmuşlardır.” 

‘AA olayı amacından saptırarak hedef gösterdi’

AA’nın, milletvekilleri ile birlikte kongre çalışmalarını yürüten PM üyeleri Yunus Durdu’nun kaçırılmasını ve takip olayını amacından saptırdığına vurgu yapılan açıklamada, “PM üyemizin ismini kodlayarak, ‘aranan terörist milletvekilinin aracında gözaltına alınmıştır’ başlıklı haberle algı yaratmaya çalışmaktadır. Hazırlanan haberin başlığı ve dili alenen hedef gösterme amaçlıdır ve karanlık odakların işledikleri suçu meşrulaştırma girişimidir.” denildi.

Açıklamada, AA’nın basın ilkelerini ve ahlakını yok saydığı belirtilerek, “Partimize yönelik yeni bir kumpasın ve operasyonun sözcülüğünü yapmaktadır.” diye kaydedildi. 

Açıklamada, bu yöntemlerin tümünün 90’lı yılların o karanlık dönemine ait olduğuna ve faili meçhul cinayetlere davetiye çıkardığına işaret edilerek, “90’lı yılların derin devlet aktörleri ile suç ortaklığı yapan ve Kürt halkını yeniden Beyaz Toroslarla tehdit eden AKP iktidarı, bu yöntemlerle gözdağı vermeye çalışmaktadır.” denildi.

‘Hukuki işlemleri başlatmış bulunuyoruz’

Milletvekili Murat Sarısaç HDP PM üyeleri Yunus Durdu’yla birlikte çalıştığı fotoğrafları paylaştı

Bu karanlık planların tek tek teşhir etmeye devam edileceğinin ifade edildiği açıklamada, şöyle denildi: “Tansu Çiller’e, Mehmet Ağar’a, o dönemin tetikçilerine ve onların yöntemlerine bel bağlayanlar bir kez daha kaybedeceklerdir. Parti olarak bu kararı alanlar ve uygulayanlar hakkında hukuki işlemleri de başlatmış bulunuyoruz. Bu suçu işleyenler, bugün değilse bile yarın bunun hesabını hukuk önünde verecektir.” 

Öte yandan HDP Van Milletvekili Sarısaç, kendisini takip eden araç ve araç içindekilerin görüntüleri ile HDP PM üyeleri Yunus Durdu ile birlikte çalıştığını gösteren fotoğrafları twetter hesabından paylaştı.