HDP binası önündeki çadırın kaldırılmasını isteyen kadınlara müdahale

HDP İzmir İl Örgütü binası önünde kurulan çadırın kaldırılmasını talep eden eden kadınlara, polis müdahale etti.

Kadınlar ayrıca HDP’ye yönelik saldırının gerçekleştiği sokağa “Deniz Poyraz Sokağı” yazılı tabelayı astı.

HDP Kadın Meclisi, partinin İzmir İl Örgütü’ne yapılan saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Kadınlar, ziyaretin ardından parti binalarının bulunduğu sokağa gelerek, Deniz Poyraz’ın isminin ve fotoğrafının olduğu tabelayı parti binasının bulunduğu sokağa astı. 

‘Çadırın buradan kaldırılmasını istiyoruz’

Parti binası önüne kurulan çadırın kaldırılmasını talep eden kadınlar adına konuşan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, şunları ifade etti:

“Bu çadır İzmir Valiliği ve saray tarafından buraya konmuştur. Partimizi hedef haline getirmek için bu katil çadırı buraya kurmuşlardır. Deniz yoldaşımız Suriye’de eğitim görmüş biri tarafından katledilmiştir. Bu çadır katil bir çadırdır. Katil çadırın buradan kaldırılmasını istiyoruz. Bu kurşun insanlığa sıkılmıştır. Biz bu nedenle bu sokağa Deniz Poyraz sokağı adını veriyoruz. Türkiye’de barışı, demokrasiyi birlikte yaşam mücadelemize inşa edilecek.”

Yürüyüşleri engellenen kadınlar oturma eylemi yaptı

Kemalbay’ın konuşmasının ardından kadınlar yürüyüşe geçti. Ancak yürüyüş polisler tarafından engellendi. Bunun üzerine Şair Eşref Bulvarı üzerinde yolu trafiğe kapatan kadınlar, bir süre oturma eylemi yaptı. Burada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Çadır partimizi hedef gösteriyor. Bu çadırı provokasyon olsun diye kurdular. Bu çadırı AKP ve MHP koymuştur.” dedi. Polis engellemesine tepki gösteren Başaran, polislere “Denizin sorumlususunuz” dedi.

Oturma eylemini sürdüren kadınlara müdahale

Oturma eylemini sürdüren kadınlara, polis biber gazı ve plastik mermilerle müdahale etti. Polis müdahalesine tepki gösteren kadınlar, slogan, alkış ve zılgıtlarla eylemini sürdürdü. Daha sonra parti binasına geçen kadınlar, Poyraz’ın katledildiği yere karanfil bırakarak, anı defterine yazdı.

MA – İZMİR