HDP binasının olduğu sokak polis tarafından kapatıldı

HDP Van İl Örgütü binasının bulunduğu sokağın polis tarafından bariyerlerle kapatılması üzerine milletvekilleri Murat Sarısaç ve Muazzez Orhan, valilik binası önünde eylem başlattı.  

HDP Van İl Örgütü binasının bulunduğu Nacibey Sokağı sabah saatlerinde polis tarafından bariyerlerle kapatıldı. HDP Van milletvekilleri Murat Sarısaç ve Muazzez Orhan ile partililer, sokağı kapatan ve yaya girişine izin vermeyen polislere tepki gösterdi.

HDP il binasının çevresindeki polis ablukası sürerken, vekiller valiliğin bulunduğu binanın önüne geçti. Yetkililerle görüşme talepleri reddedilen Sarısaç ve Orhan, valilik binası önünde polisler tarafından kalkanlarla çembere alındı. Haber takibi yapan gazeteciler ise alandan uzaklaştırıldı. 

‘5 yıldır bu kentte yasaklar var’

Duruma tepki gösteren Sarısaç, bir grup AKP’linin partileri binası önüne getirilmek istendiğini belirterek, “Bu yapılan usulsüzlükleri halka duyurduğumuz için eylem ve etkinlik yasağı getiriliyor. 5 yıldır bu kentte yasaklar var ve halk iradesi gasp ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Kentin ekonomik verilerde son sıralarda yer aldığına dikkati çeken Sarısaç, “Ekonomik, sosyal, kültürel ve her anlamda çökertilmiş bir Van var. Hiçbir şekilde bunların hukuksuzluklarına boyun eğmeyeceğiz.” dedi. Valiliğin kendilerine açıklama yapmak zorunda olduğunu söyleyen Sarısaç, “Yoksa burada oturmaya devam edeceğiz” dedi. 

Vekillerin valilik binası önündeki bekleyişi sürüyor. 

‘Halkın partisine ulaşması engellenmiştir’

HDP İl Örgütü twitter hesabından ise şu açıklama yapıldı, “Partimizin il binasının girişinin olduğu sokak yaya girişine ve trafiğe polislerce kapatılmış halkın partisine ulaşması engellenmiştir. Vekillerimiz, il ve ilçe yönetimlerimiz il binamızda beklemektedir. Tüm halkımızı partimizin il binasına davet ediyoruz.”

MA – VAN