HDP çığ felaketinde yaralananları ziyaret etti

Çığ felaketinin yaşandığı Van’a gelen HDP Eş Genel Başkanı Temelli ve DBP Eş Genel Başkanı Bayındır, hastanelerde tedavileri devam eden yaralıları ziyaret etti.

Temelli, “Bu doğal afetlere karşı tedbir almak hükümetin, iktidarın, valilerin, kaymakamların görevidir. Valililerin görevi kayyımlık yapmak değildir.” dedi.

HDP’lilerin çığ felaketinde yaralananları ziyareti – Fotoğraf: HDP Genel Merkez

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, HDP milletvekilleri, Van, Muş, Bitlis il ve ilçe örgütleri yöneticileri ve DTK heyeti çığ felaketinde yaralananları ziyaret etti. İlk olarak Van Bölge Hastanesi’nde ardından YYÜ Dursun Odabaşı Araştırma Hastanesi’ne giden HDP’liler yaralıları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. HDP’liler yaralıların sağlık durumuna ilişkin hastane yetkililerinden de bilgi aldı.

‘Kesin sayı açıklayamıyoruz’

Ziyaretlerin ardından hastane önünde gözlemlerini aktarmaya çalışan heyetin açıklama yapmak istemesi polis tarafından bir süre engellenmeye çalışıldı. Yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından Temeli, hastane önünde konuştu. Temelli, yaşanan felakette tedbirsizlik ve ihmaller bulunduğuna dikkat çekerek, büyük bir felaket büyük bir acı yaşandığını söyledi. Temelli, “İçimize çığ düştü. Yaşanan iki çığ felaketi sonucunda yaklaşık 40 insanımızı yitirdik ve hala çığın altında olanlar olabilir. Kesin bir sayı maalesef açıklayamıyoruz. Hem bilgi aldık hem geçmiş olsun ziyaretlerinde bulunduk, yarın da taziye ziyaretlerinde bulunacağız. Acımız büyük.” dedi.

‘İkinci çığ felaketi yaşanmayabilirdi’

Bu felaketin sadece çığa bağlanacak bir felaket olmadığına vurgu yapan Temelli, şöyle konuştu: “Dünyanın her yerinde çığlar oluyor. Dünyanın her yerinde kayıplar oluyor ama bu denli büyük felaketler yaşanmıyor. Bu kadar büyük bir felaketin yaşanmasının nedeni bu ülkenin artık bir felaketler ülkesine dönüşmesidir. İlk çığ felaketinden sonra ikinci felaket olmayabilir yaşanmayabilirdi. Sorumluların orada olması ve çığ felaketine karşı çok duyarlı bir çalışmanın yapılması gerekirken maalesef orada algı yönetme meraklılarının, ülke yönetmek yerine algı yönetmeye kalkışmalarının bir sonucunu yaşadık. Peşi sıra onlarca insanımızı, canımızı kaybettik.”

’60 kişinin sağlık durumu iyi’

“Hepimizin başı sağ olsun, herkese sabırlar diliyorum.” diyen Temelli, hastanelerde yaptıkları ziyarette yaklaşık 60 kişinin sağlık durumunun iyi olduğunu öğrendiklerini belirtti. Temelli, yaralıların en kısa zamanda taburcu olacağını söyledi.

‘Valilerin görevi kayyımlık değil’

Doğal afetlere karşı tedbir almanın hükümetin, iktidarın, valilerin, kaymakamların görevi olduğunu ifade eden Temelli, şöyle konuştu: “Valilerin görevi kayyımlık yapmak değildir. Cumhurbaşkanı başdanışmanlarının görevi şov yapmak değildir. İdarenin yapması gereken, tedbir almaktır. Çığ gibi bir felaketin bu denli büyük yaralar açması engellenebilirdi. Bahçesaray dün ortaya çıkmış bir çığ meselesi değildir. Yıllardır üzerinde konuşulan ama bir türlü çözüm üretilemeyen bir olaydır. Acımız büyük, bunları çok daha ayrıntılı konuşacağız.”

Milletvekillerinin Meclis çalışmalarına katılmadıklarını hatırlatan Temelli, “Çünkü böyle büyük felaketlerin yaşandığı bir dönemde hala imar kanunları ile depreme davetiyeler çıkarmak, hala Ahlat’a gidip Saray yapmak Meclis’in derdi olmamalı.” dedi.

Temelli, tüm halkı duyarlı olmak ve iktidarın yarattığı kabustan hep birlikte kurtulmak için çaba göstermeye davet etti.