HDP, Doğubeyazıt Belediyesi Eş Başkanı’nın ihracı için disipline verdi

HDP, Ağrı Doğubeyazıt Belediye Eş Başkanı Yıldız Acar’ın partileri ile bağının kalmadığını ve kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna verildiğini duyurdu.

Doğubeyazıt Belediyesi

HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcüleri Hediye Karaaslan ve Salim Kaplan, Ağrı Doğubeyazıt Belediye Eş Başkanı Yıldız Acar’ın “Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu ile bağının kalmadığını ve kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna verildiğini açıkladı.

Açıklamada, Doğubayazıt halkından, iş insanlarından, kent esnafından ve partililerinden gelen yoğun eleştiri ve şikayetler üzerine Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu’nun 5 ay önce bir araştırma ve inceleme süreci başlattığını hatırlatıldı. Açıklamada şöyle denildi:

Eleştiri ve şikayetler yerinde ve haklı

“Eleştiri ve şikayetlerin odağında bulunan Belediye Eş Başkanı Yıldız Acar’ın partimizin yerel yönetimlerde esas aldığı toplumcu, şeffaf, demokratik katılımcı belediyecilik anlayışıyla uyuşmayan, ilke ve esaslarımıza açıkça ters düşen tutum, pratik ve politikalar yürüttüğüne; halkımızın binbir emek ve bedel ile kazandığı yerel yönetim anlayışımıza layık bir duruş sahibi olmadığına dair Doğubayazıt halkımızdan gelen eleştiri ve şikayetlerin haklı ve yerinde olduğu sonucuna varılmıştır.”

Kişisel ve grupsal öncelikleri esas aldı

Acar’ın Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu ile bir bağının kalmadığı belirtilen açıklamada, HDP’nin yerel yönetim politikasına zarar verdiği, halkın iradesini layıkıyla temsil etmek yerine kişisel ve kimi grupsal öncelikleri esas aldığı ifade edildi.

Belediye Meclisi çalışmalarını sürdürecek

Açıklamada, Yıldız Acar’ın kesin ihraç talebiyle HDP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edildiği duyuruldu. Doğubayazıt Belediye Meclis Grubu’nun parti ilkeleri ve toplumcu belediyecilik anlayışı çerçevesinde çalışmalarını sürdürecekleri ifade edildi.