HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Bize geri adım attıramayacaksınız

HABER MERKEZİ – Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partilerine yönelik şiddetin dozunun her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “Faşizmin açık şiddeti devam ediyor. İstediğiniz kadar gözaltılara devam edin. İstediğiniz kadar açık şiddetinizi uygulayın bizi yıldıramayacaksınız. Bize geri adım attıramayacaksınız.” dedi. Temelli, bir kez daha erken seçim çağrısında bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında konuştu. Temelli, hayatını kaybeden 68 kuşağının devrimci önderlerinden Teslim Töre’yi anarak konuşmasına başladı. Adaletsizlik ve şiddetin her yeri kaplamaya devam ettiğini belirten Temelli, “Teslim Töre de maalesef yurt dışında hayata gözlerini yumdu. Anısı ve mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum. Ve yine sevgili Tahir Elçi cinayetin üzerinden 4 yıl geçti. 4 yıl olmasına rağmen failleri konusunda herhangi bir ilerleme kat edilmedi” dedi.

 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne değinen Temelli, “Mirabel Kardeşler Dominik’te yürüttüğü mücadele sonrasında katledildiler. Ama bu katliamdan sonra büyüyen mücadelenin sonu diktatörün de sonunu getirdi. Türkiye’de dün akşam kadınlar şiddetle mücadele için buluştu. Mücadele gününde yine kadına şiddet vardı. Kadına yönelik şiddetin kaynağı olan erkek egemen siyaset kendini dün gece bir daha teşhir etti” diye konuştu.

‘AKP iktidarı cenazelere el koyan iktidar olarak tarihe geçecek’

Temelli, Bitlis’in Yukarı Ölek köyüne bağlı Garzan Mezarlığı’ndan 19 Aralık 2017’de DNA testi gerekçesiyle 267 kişiye ait kemiklerin İstanbul Adli Tıp Kurumu’na taşındığını hatırlatarak, şunları kaydetti: “267 cenazeden sadece 5 tanesi ailesine teslim edildi. Geriye kalan 262 cenaze Sarıyer’de Kilyos kimsesizler mezarlığına defnedildi. AKP iktidarı cenazelere el koyan ve uzun süre ailelerine vermeyen, mezarlıkları bombalayan, ölülere her türlü kötülüğü yapan bir iktidar olarak tarihe geçti ve tarihe geçmeye devam ediyor. Kemiklerin Bitlis’ten İstanbul’a sürülmesi ve kemiklerin ailelere verilmemesi, kimsesizler mezarlığına defnedilmesi ölü bedenlere ve ailelere uygulanan işkencedir, şiddettir kabul etmiyoruz.”

‘Cezaevleri konusunda gerekli adımları atın’

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine de değinen Temelli, Osmaniye Cezaevinde 15 tutuklunun 15 gündür açlık grevinde olduğunu bir çok cezaevinden benzer haberlerin geldiğini söyledi. Adalet Bakanı’na bir kez daha çağrı yapan Temelli, “Cezaevleri konusunda gerekli adımları atın. Çıkıp sağda solda insanlara boş boş hikayeler anlatmayın. Artık ciddi olan memleketin ciddi meselelerine çözüm üretin” diye kaydetti.

HDP’ye yönelik şiddetin dozunun her geçen arttığına dikkat çeken Temelli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Esenyurt’ta arkadaşlarımız gözaltına alındı ve tutuklandı. Elle tutulur hiçbir şey yok. Uydurma delillerle, fezlekelerle gözaltı ve tutuklamalar faşizmin açık şiddeti devam ediyor. İstediğiniz kadar gözaltılara devam edin. İstediğiniz kadar açık şiddetinizi uygulayın bizi yıldıramayacaksınız. Bize geri adım attıramayacaksınız.” 

‘Kuzey Suriye’de yıkım derinleşiyor’

Temelli, Kuzey Suriye’de yıkımın giderek derinleştiğine dikkat çeken Temelli, şunları söyledi: “Bu krizi derinleştiren başlıca unsurlardan biri de Erdoğan’ın öve öve bitiremediği cihatçı çeteler. Biz bunlara IŞİD ve El Kaide artığı çeteler diyoruz. Çünkü ÖSO’nun asıl yapısını bunlar oluşturuyor. IŞİD lideri Bağdadi sınırın 5 kilometre ötesinde öldürüldü. Bu bile AKP-IŞİD ilişkisinin nasıl olduğunu göstermesi açısından yeterli. Bu savaşın faturası da halkımıza çıkarılmaya devam ediliyor. ÖSO çetelerinin maaşları nereden ödeniyor?.”

‘Yerel yönetimleri ortadan kaldırmak istiyorlar’

Belediyelerine yönelik kayyım atamalarına değinerek, 24 belediyeye kayyım atandığını 14 belediye eşbaşkanın tutuklandığını hatırlatan Temelli, “Demokratik kamuoyu ve tüm kesimlere çağrımızı bir kez daha yenilemek istiyoruz, bunlar yerel yönetimleri ortadan kaldırmak istiyorlar” dedi. “AKP-MHP kötülük rejimidir” diyen Temelli, Kürt düşmanlığının büyütülerek iktidarda kalmaya devam edildiğini ve bunun bir tuzak olduğunu söyledi.

‘Meydanları boş bırakmayacağız’

“Hevesi kursağında kalmış çekilmemizi bekliyormuş” diyen Temelli, “Meydanları boş bırakmayacağız. Kayyım rejimine karşı demokratik parlamenter rejim olsun diye mücadele ediyoruz. Demokrasinin önünde büyük engel olan AKP-MHP bloğunu göndermek için erken seçim diyoruz. Atanan kayyımları, kayyımcı AKP-MHP ittifakı ile birlikte faşizmin çöplüğüne göndermek için hodri meydan diyoruz” diye konuştu. 

Öğretmenlerin yaşadığı sorunlara değinen Temelli, “Atanmayan binlerce öğretmen var. Atanmış öğretmenler yoksulluk içinde. Öğretmenlik mesleği tehdit altında. Bakan çıkmış diyor bu maliyet meselesi. Neden öyle diyor. Çünkü eğitim bakanı özel okul işletmecisi. Oysa öğretmenler çözüm bekliyor.” dedi.

20 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirdikleri geniş katılımlı toplantıyı hatırlatan Temelli, “Halkımızın demokratik kazanımları olan mevzileri sonuna kadar savunacağız. Meşruiyetini yitirmiş olan hiçbir hukuku tanımayan, saldırılara karşı direnişimizi devam ettireceğimizi ve hiçbir mevziimizi terk etmeyeceğimizi halkımıza deklare ettik. Bizler HDP olarak belediyelerde, Mecliste, sokaklarda baskıcı engellemelere rağmen faşist uygulamaları teşhir etmeye devam edeceğiz.” diye belirtti.l

“AKP iktidarına edî bese diyoruz” diyen Temelli, “Türkiye halklarının vicdanına güveniyoruz. AKP-MHP iktidarına halklarımızın tarihi bir ders vereceği inancıyla erken seçim çağrısında bulunduk, bulunmaya devam edeceğiz. Kuvvetler ayrımı ve denge denetleme ağlarından oluşan güçlü bir rejime geçmek için erken seçim çağrımızı bir kez daha yapıyoruz.” dedi.