HDP Eş Genel Başkanlarından Galataport ve kağıt işçilerine ziyaret

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığındaki iki ayrı heyet İstanbul’da Galataport, Ankara’da atık kağıt işçilerini ziyaret ederek bayramlarını kutladı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, MYK Üyesi Ferhat Encü, İstanbul İl Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı, HDP Milletvekilleri Serpil Kemalbay, Hüda Kaya, Züleyha Gülüm, Oya Ersoy ve Dilşat Cambaz’dan oluşan heyet, İstanbul’da Galataport işçilerine karanfil verdi.

Buldan: Mücadeleyi birlikte kazanacağız

İşçilerle sohbet eden Buldan, “Bugün 1 Mayıs Bayramı ama siz bayramda çalışmak zorunda bırakılıyorsunuz. AKP hükümetinin işçiye reva gördüğü yaşam budur. İşçilerin iş cinayetlerine çok sık kurban gittiği, yaşamını yitirdiği, KOD-29’la işten atıldığı ve emeğinin sömürüldüğü bir ortamda HDP olarak yanınızdayız. Bu mücadeleyi birlikte yürüteceğiz” diye konuştu.

İşçilerin cezaevlerindeki HDP’lileri sorması üzerine de Buldan, “Başta Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere tüm arkadaşlarımız serbest kalana kadar bu mücadelemiz sürecek. Elbette bu devran da dönecek” dedi.

Sancar: Saraydakiler rant için savaşa kaynak aktarıyor

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile HDP Milletvekilleri Erol Katırcıoğlu, Habip Eksik, Abdullah Koç, Kemal Bülbül ve Şevin Coşkun’dan oluşan heyet de Ankara’da atık kağıt işçilerini ziyaret etti. Pandemide kendilerine herhangi bir yardımda bulunulmadığını ifade eden işçiler, “Biz yardım da istemiyoruz yeter ki işimize el koymasınlar. Bu pandemide en çok mağdur olan biz emekçileriz. Mağdur olduk, çok çalışıyoruz. Zor durumdayız” diye konuştu.

Sancar da işçilere teşekkür ederek, şunları söyledi:

“Türkiye’de işçilerin, emekçilerin ne kadar büyük bir zulme uğradıklarını biliyoruz. Bu iktidar kendi yandaşlarına durmadan sermaye ve kaynak aktarıyor. Saraydakiler sefayı, rantı devam ettirmek ve savaşa kaynak aktarmak istiyorlar. Biz diyoruz ki; bütün emekçiler, bütün halklar, kimlikleri yok sayılan bütün mağdurlar ve mazlumlar bir araya gelmelidir. 1 Mayıs zaten emekçinin, işçinin, yoksulun birlik ve mücadele günüdür.”

Sancar, hükümetin pandemiyi bahane ederek hiçbir destek vermeden insanları eve kapattığını belirterek, “Bunun adı kapanma değil, kapatmadır” dedi. 16 milyon işçinin çalışmaya devam ettiğine dikkat çeken Sancar, iktidarın halk sağlığını yok saydığını ifade etti.

Yeni1Mecra