HDP Eşbaşkanı Sancar, sürüklenen çocuğun ailesiyle görüştü

HDP Eş Başkanı Mithat Sancar 24 Nisan günü Mardin Nusaybin’de polisin kolundan tutup sürüklediği zihinsel engelli çocuğun babasını aradı.

Sancar, “Kürt çocuklarına yönelen bu nefret hali iktidarın zihniyetini” gösterdiğini söyledi ve olayın peşini bırakmayacaklarını kaydetti.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar. Foto: MA

Mardin Nusaybin’de toplu konut bahçesinde oynayan çocukların polis tarafından havaya ateş açılarak kovalanması ve zihinsel engelli B.E’nin polis tarafından sürüklenmesini içeren görüntülerin yol açtığı tepki büyüyor.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, polis şiddetine uğrayan çocuğun ailesini aradı. Baba Mehmet Erdal ile Kürtçe konuşan Sancar, dayanışma ve destek mesajlarını paylaştı.
HDP’den yapılan açıklamaya göre Sancar, özellikle Nusaybin’i çok iyi bildiğini, çocukluğunun Nusaybin sokaklarında geçtiğini ve orada çocuk olmanın ne demek olduğunu ne kadar zor olduğunu bildiğini ifade ederek ailenin yaşadıklarını çok iyi anladığını anlattı. 

‘Peşini bırakmayacağız’

Parti olarak konuyu yakından takip ettiklerini ve olayın peşini bırakmayacaklarını söyleyen Sancar, konuya ilişkin Valiliğin yaptığı açıklamanın da gayri ciddi ve olayı örtbas etmeye yönelik olduğunu söyledi. 

Örtbas edilme çabası

Olayın 20 gündür üzerinin örtüldüğünü ve görüntüler ortaya çıktıktan sonra Valilik ve Emniyetin apar topar olayı örtbas etmeye yönelik açıklama yaptığının altını çizen Sancar, “Ancak açıklamalarda çocuklar için ‘taş attılar’ denilerek bu nefret ve saldırı gerekçelendirilmeye çalışılıyor. Bu yaşta bir çocuğun taş atmış olması böyle bir nefrete ve saldırıya gerekçe yapılamaz, bu yaşta bir çocuğun taş atması bir serçenin kanadını bile incitemez” ifadelerini kullandı. 

Nefretin kaynağı…

Sancar saldırının çocuklara yönelik olduğu kadar Kürt kimliğine yönelik olduğunun da altını çizerek, “Kürt coğrafyasında kolluk güçlerindeki nefretin bu kadar körüklenmesine ve yayılmasına neden olan zihniyet bu iktidarın zihniyetidir. Bu nefret, gücünü bu iktidarın zihniyetinden alıyor. Bütün çocuklara ama özellikle Kürt çocuklarına yönelik bu nefretin ortadan kaldırılması için HDP bütün gücüyle mücadeleyi yükseltmeye kararlıdır ve bu HDP’nin varlık gerekçesidir” değerlendirmesinde bulundu. 

Baba Erdal: Saldırılar bitsin

Baba Erdal ise olay hakkında Sancar’a bilgi vererek çocuğun saldırıdan sonra çok korktuğunu ve günlerce titrediğini anlatarak, duyarlılık gösteren herkese ve kamuoyuna teşekkür etti. Baba Erdal, bölgede sıradanlaşan bu nefretin ve saldırıların son bulmasını istedi.