HDP Esenyurt İlçe Eşbaşkanı Sağlam tutuklandı

Parti binasındaki posterler gerekçesiyle mahkemeye çıkarılan HDP Esenyurt İlçe Eşbaşkanı Ercan Sağlam tutuklanırken, Eşbaşkan Dilan Kılıç serbest bırakıldı.

Hakim karşısına çıkan eşbaşkanlardan Ercan Sağlam “örgüt üyesi olmak” gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İstanbul’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Esenyurt İlçe Örgütü binasına PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin bulunduğu gerekçesiyle yapılan baskının ardından gözaltına alınan İlçe Eşbaşkanları Ercan Sağlam ve Dilan Kılıç, 6 günlük gözaltı sürecinden sonra bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi. 

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından sağlık kontrolünden geçirilen Ercan Sağlam ve Dilan Kılıç, sabah saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Savcılık, ifadelerinin alınmasının ardından eşbaşkanlar, “örgüt üyesi olmak” suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Savcılık, ilçe binalarında bulunan parti çalışmalarına ilişkin yazışmaları, posterleri, afişleri suç gerekçesi saydı. Bu gerekçelerle hakim karşısına çıkan eşbaşkanlardan Sağlam “örgüt üyesi olmak” gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğer eşbaşkan Kılıç ise aynı suçtan yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol tedbiri uygulanması kararıyla serbest bırakıldı.

Ne olmuştu?

Esenyurt Belediyesi personelinin dezenfekte işlemi yaptığı sırada çektiği ve sosyal medyada yaptığı paylaşımda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının yer aldığı gerekçesiyle 24 Ocak’ta parti binasına baskın yapıldı. Baskının ardından Eşbaşkanlar Kılıç ve Sağlam gözaltına alınmış, ifadelerinin alınmasından sonra serbest bırakılmıştı. Bir sonraki gün 25 Ocak’ta ikinci kez gözaltına alınan Eşbaşkanlar Kılıç ve Sağlam, 6 gün sonra adliyeye sevk edildi. 

MA