HDP, Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesinin ‘yok sayılması’ için AYM’ye başvurdu

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, vekilliği düşürülerek cezaevine konulmasının yolu açılan Gergerlioğlu’yla ilgili kararın iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine (AYM) başvurdu.

AYM’ye yapılan başvuruda, “Anayasaya açıkça aykırı ve mutlak hukuksuzluk dolayısıyla yok hükmündeki yargı kararının yokluğunun tespitine ve yok hükmündeki karara ilişkin tezkerenin okunmasına ilişkin Meclis Başkanlığı işleminin yokluğunun tespiti ve iptaline karar verilmesi” talep edildi.

Başvuru öncesi HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, AYM önünde açıklama yaptı. Katırcıoğlu, meclisin Gergerlioğlu’nun vekilliğini düşürme kararının iptali için AYM’ye başvurduklarını belirterek, “İnanıyoruz ki Anayasa Mahkemesi bizim talebimiz doğrultusunda karar verecektir çünkü Adalet bunu gerektiriyor” dedi.

‘Şentop sahte video dosyaya ekletti’

Ömer Faruk Gergerlioğlu da, ülkedeki önemli ceza hukukçularının tümünün kendisine yönelik yargı kararının hukuka aykırı olduğunu belirterek TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u uyardıklarını ancak Şentop’un uyarılara rağmen yargı kararını okutarak vekilliğini düşürdüğünü söyledi. Şentop’un, kendisinin Meclisten çıkarılması için savcılığa gönderilen resmi evraka sahte bir video eklettiğini vurgulayan Gergerlioğlu, “Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u istifaya davet ediyorum, meclisin iradesini çiğnemiş bir başkandır. Meclis başkanı resmi evraka sahte video eklerse biz kime güveneceğiz?” diye konuştu.

Milletvekillerine destek çağrısı

Parlamentodaki tüm milletvekillerine “kendisine destek vermeleri” çağrısında bulunan Gergerlioğlu, şöyle devam etti:

“Bugün bana yapılan yarın size yapılabilir. Hukuku çiğneyen, milletin iradesini ezdiren Şentop’un yanında mı olacaksınız yoksa haksızlığa uğrayan Gergerlioğlu’nun mu yanında olacaksınız. Hepsinden, öyle yarım ağız değil, açık destek bekliyorum.”

Hukuk doktoru Av. Kerem Altıparmak ise AYM’ye yaptıkları başvurunun Yargıtay’ın kararının adaletsizliğiyle ilgili değil Meclis’in vekilliği düşürme kararıyla ilgili olduğunu ifade etti. Gergerlioğlu’nun dokunulmazlığı kaldırılmadan yargılandığı için vekilliğinin kaldırılması kararının “yok hükmünde” olduğuna vurgu yapan Altıparmak, bir milletvekilinin hüküm giyse bile vekilliği bitmeden cezaevine giremeyeceğine dikkat çekti.

Altıparmak, “Meclis başkanı kamuoyunu yanıltıyor, daha önce bu şekilde olup vekilliği düşürülmeyen örnekler var, en yakın örnek Sebahat Tuncel kararıdır” dedi.

Yeni1Mecra