HDP Grubu Genel Kurul’da oturma eylemi başlattı: Asla boyun eğmeyeceğiz

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesinin ardından HDP’liler Genel Kurulda oturma eylemi başlattı.

HDP Meclis Grubu, Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesini protesto için Meclis Başkanlık Divanı önünde oturma eylemi yapıyor.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, kararın siyasi olduğunu belirterek, “Bu Meclise yeni bir darbedir. Asla boyun eğmeyeceğiz. Demokratik siyaset ısrarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergeriloğlu hakkında kesinleşen yargı kararının Meclis Genel Kurulu’nda okunmasıyla vekilliği düşürüldü. Kararı protesto eden HDP’liler, Genel Kurul’da oturma eylemi başlattı.

Oturma eyleminin ardından Meclis oturumu haftaya ertelendi.

Gergerlioğlu Genel Kurul’u terk etmedi

Gergerlioğlu, kararın okunmasının ardından Genel Kurul salonundan çıkmadı. HDP milletvekilleri ve muhalefet partilerinden birçok milletvekili de Gergerlioğlu’na destek vererek, Genel Kurulu terk etmedi. Meclis Başkanvekili Celal Adan, Gergerlioğlu’nun Genel Kurul’dan çıkarılmasını istedi. Bunun üzerine HDP ve diğer muhalefet partilerinden itirazlar yükseldi.

AKP ve MHP salondan çıktı

AKP ve MHP Genel Kurulu terk ederken, HDP’liler Genel Kurul Başkanlık Divanı önünde oturma eylemi başlattı. HDP’liler, ellerinde Gergerlioğlu’nun fotoğrafının olduğu ve üzerinde “Gergerlioğlu Türkiye’nin vicdanıdır”, “Herkes için adalet talep etti”, “Çıplak aramayı gündeme getirdi”, “Kadın cinayetlerine sessiz kalmadı”, “Hakkını arayanların her zaman yanında oldu”, “Yoksulluğa karşı halkın yanında oldu”, “Polis şiddetine her zaman karşı çıktı”, “KHK’lilerin mücadelesine destek verdi”, “Faili meçhulleri her yerde dile getirdi” yazılı dövizler taşıdı.

Gergerlioğlu’nun fotoğrafının bulunduğu bir döviz, Meclis kürsüsüne bırakıldı.

Sancar: Siyasi operasyon

Oturma eyleminin devam ettiği Genel Kurul’a gelen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, vekilliğin düşürülmesine ilişkin konuştu. Sancar, şunları söyledi: “Ömer Faruk Gergerlioğlu arkadaşımızın vekilliğinin düşürülmesini hukukla açıklamak ve hukukla konuşmak saçmalıktır. Bunun adı siyasi operasyondur. Demokrasiye darbe operasyonunun yeni bir adımıdır. Bu Meclise yeni bir darbedir. O nedenle burada hukuku kullanarak tartışmaya çalışmak, bu zulme hizmet etmekten başka bir şey değildir. Hukuk ve anayasa yok, darbe operasyonu var ama direnen HDP de var. Bu saldırılara karşı dimdik durmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi yoktur. Asla boyun eğmeyeceğiz. Demokratik siyaset ısrarımızı sürdüreceğiz.”

MA