HDP: İktidar Gergerlioğlu’nu susturmayı amaçlamaktadır

HDP milletvekilleri Gergerlioğlu hakkında verilen hapis kararının “siyasi” olduğunu belirterek, “İktidar cezaevlerinde çıplak aramayı, işkence ve kötü muameleyi, insan kaçırmaları, hasta tutukluları, hamile ve küçük çocuklu tutuklu kadınları ve yaşanan ağır zulmü dile getiren Gergerlioğlu’nu susturmayı amaçlamaktadır.” diye kaydetti.

HDP, halkın iradesinin sonuna kadar arkasında olduklarını belirterek, “Gergerlioğlu yalnız değildir!” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Fotoğraf: MA

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında “propaganda suçundan” verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Hukukun bir kez daha katledilmesi, tamamen siyasi saikler ve iktidarın baskısıyla Yargıtay tarafından onanmıştır.” denildi. 

‘Anayasa’ya ve kanuna aykırı karar verildi’

Yargıtay’ın, milletvekili seçilmesi ve yasama dokunulmazlığı kazanması nedeniyle yargılamanın durması yönünde karar vermesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, ancak temyiz incelemesine devam ederek mahkûmiyet hükmünü onadığına dikkat çekildi.

Açıklamada, Anayasa’ya ve kanuna aykırı bir şekilde, dokunulmazlığı bulunan bir milletvekilinin yargılamasına devam edilmiş olması ve hakkında cezaya hükmedilmesinin, siyasi faaliyette bulunma, seçme ve seçilme evrensel haklarına ve Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası demokratik sözleşmelere açıkça aykırı olduğuna vurgu yapıldı.

‘Karar Yargıtay’ın, AYM’nin AİHM’in içtihatlarına aykırı’

Yargıtay’ın ayrıca propaganda konusunda kendi içtihatlarına da aykırı bir karar verdiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bunun nedeni de yine siyasi saikler ve iktidarın baskısıdır. Sivil toplum kuruluşlarında başkanlık yapmış olan ve çözüm sürecine doğrudan katkısı bulunan Gergerlioğlu’nun, alenileşmiş bir haberin içeriğini paylaşmasının propaganda suçu olarak değerlendirilmesi gerek mahkûmiyet kararını onayan Yargıtay’ın gerekse de Anayasa Mahkemesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatlarına aykırıdır.”

Açıklamada, halen yayıncılık faaliyetine devam eden haber sitesinde yayınlanan ilgili haber hakkında herhangi bir soruşturma veya erişim yasağı kararı olduğuna dair karar dosyasında bir belge ve bilginin de bulunmadığının altı çizilerek, “Gergerlioğlu, sadece bir haber linkini paylaştığı için cezalandırılmaktadır.”  denildi.

‘Milletvekilimizi ve ona oy veren Kocaeli halkı cezalandırılmak isteniyor’

AKP-MHP iktidarının, ayrım yapmadan her kesimden insanın haklarını sonuna kadar savunan milletvekilleri ve ona oy veren Kocaeli halkını cezalandırmak istediğine işaret edilen açıklamada, “İktidar, yaptığı insan hakları ihlallerinin duyurulmasını istememektedir. Bizler biliyoruz ki, bu kararda zerre kadar hukuk ve vicdan yoktur.” denildi.

‘İktidar Gergerlioğlu susturmayı amaçlamaktadır’

Bu kararın siyasi bir karar olduğunun belirtildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“İktidar cezaevlerinde çıplak aramayı, işkence ve kötü muameleyi, insan kaçırmaları, hasta tutukluları, hamile ve küçük çocuklu tutuklu kadınları ve yaşanan ağır zulmü dile getiren Gergerlioğlu’nu susturmayı amaçlamaktadır. İktidar ne yaparsa yapsın, halkımızın iradesinin sonuna kadar arkasında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. İnsan haklarına ve demokrasiye düşman olan bu iktidara rağmen, barış ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Gergerlioğlu yalnız değildir!”

Gergerlioğlu’na destek sürüyor

Sosyal medyada da Gergerlioğlu hakkında verilen hapis kararına #GergerlioğlununYanındayız etiketiyle yapılan paylaşımlarla sürüyor. Gergerlioğlu da, kendisine verilen destek için teşekkür ederek, Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu:

“Ulusal uluslararası kamuoyundan çok büyük destek alıyorum. Bir insan hakları savunucusuna bu şekilde bir susturma çalışmasına sessiz kalınmıyor. Ben destekleri için ulusal uluslararası siyasetçi, gazeteci, akademisyen, her kesime teşekkürlerimi sunuyorum!”

Yeni1Mecra