HDP: İktidar yaşadığı iflası gizleyemeyecektir

HDP, İçişleri Bakanı Soylu’nun istifasını iktidarın “siyasi bir şova” çevirmeye çalıştığını belirterek, iktidarın yaşadığı siyasi iflası gizleyemeyeceğini bildirdi.

HDP MYK İçişleri Süleyman Soylu’nun istifa etmesi daha sonra istifasının kabul edilmemesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yeni tip koronavirüs salgınıyla birlikte yönetim krizinin arttığının belirtildiği açıklamada, en son 10 Nisan günü ilan edilen “yöntemsiz” sokağa çıkma yasağının yarattığı panik haliyle zirveye ulaştığı kaydedildi.

‘İktidarın içine düştüğü siyasi zafiyeti gözler önüne serdi’

Açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun gelen tepkiler üzerine istifa ettiğini açıkladığı ancak Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamayla istifasının kabul edilmediğinin bildirildiği hatırlatıldı. Bu gelişmelerin tamamının AKP iktidarının içine düştüğü siyasi zafiyeti bir kez daha gözler önüne serdiğinin belirtildiği açıklamada, sokağa çıkma yasağı kararının alınış ve uygulanış şekli eleştirildi.

‘Soylu süreci yönetemediğini kabul etti’

Açıklamada, “Burada söz konusu olan basit bir hata veya öngörüsüzlük değil, milyonların hayatını tehlikeye atan, toplum sağlığını hiçe sayan ve binlerce insanın ölümüne yol açabilecek vahim bir aymazlıktır.” denildi. Soylu’nun önce bu tutumunu savunmaya çalıştığını daha sonra felaketin çıplaklığı karşısında geri adım atarak suçlu olduğunu ve süreci yönetemediğini kabul ettiğinin kaydedildiği açıklamada, “Bu itirafı, istifa mektubunda da tekrarlamıştır.” denildi.

‘Saray bu süreçteki sorumluluğu üstelenmiştir’

İçişleri Bakanı’nın istifa etmesi beklenmeden görevden alınması gerektiğinin ifade edildiği açıklamada, “Bu yapılmadığı gibi, istifa da kabul edilmedi. Soylu’yu görevde tutan, istifayı kabul etmeyen Saray, bütün bu süreçteki sorumluluğu üstelenmiş ve yaşanan beceriksizliğin kaynağı olduğunu açıkça göstermiştir.” diye belirtildi.

Açıklama’da Soylu’nun Cuma gecesi ilan edilen sokağa çıkma yasağının Erdoğan’ın talimatlarıyla alındığını ifade etmesine karşılık, istifa mektubunda yasaktan kendisini sorumlu tutmaya çalışması “Erdoğan’ı temize çıkarma hamlesidir.” şeklinde değerlendirildi.

‘Halkın sağlığıyla oynayan bu pratik yargılanmalıdır’

İktidarın Soylu’nun istifasını siyasi şova çevirmeye çalıştığı belirtilen açıklamada, iktidarın yaşadığı siyasi iflası gizleyemeyeceği ifade edildi. Ortada aynı zamanda çok ciddi bir siyasi sorumluluk ve suç olduğunun belirtildiği açıklamada, “Halkın sağlığıyla oynayan bu pratik aynı zamanda yargılanmalıdır.” denildi.