HDP Kadın Meclisi: Büşra arkadaşımız yalnız sanılmasın

HDP Kadın Meclisi, PM üyeleri Büşra Kuyun’un kaçırılmasının “Kadın ve Kürt düşmanı politikalardan” bağımsız olmadığını belirterek, “Büşra arkadaşımız yalnız sanılmasın” dedi.

HDP PM Üyesi Hatice Büşra Kuyun

HDP Kadın Meclisi, Van’da kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan PM üyeleri Hatice Büşra Kuyun’a ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kadın mücadelesi yürüten arkadaşlarının hedef haline getirildiğinin belirtildiği açıklamada, “Parti Meclisi üyemiz Hatice Büşra Kuyun’un, Van’da gün ortasında kaçırılması bunun açık bir göstergesi. Büşra arkadaşımız, kendisini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırılarak Van’ı terk etmesi konusunda tehditlere maruz kalmıştır.” denildi.

‘Geçmişte de kadınların tehditlere maruz kaldığını iyi biliyoruz’

Kaybetme politikasının, gençlere yönelik yasadışı gözaltı saldırılarının ilk olmadığına işaret edilen açıklamada, “Geçmiş iktidarların; faşizan uygulamalarını, cinsiyetçi, militarist politikalarını reddeden kadınların da bu tür tehditlere maruz kaldığını çok iyi biliyoruz. Büşra arkadaşımızın da kaçırılıp tehdit edilmesi; AKP-MHP faşist blokunun kaybetme politikası ile kadın ve Kürt düşmanı politikalarından bağımsız değildir.” diye ifade edildi.

Büşra Kuyun’un Van’da aynı zamanda gençlik çalışması yürüten ve son kongrenin ardından PM üyesi seçildiğinin belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Onun verdiği mücadeleden korkanlar, Büşra arkadaşımızı yalnız sanmasın. Erkek egemen zihniyetinin temsilcisi olan AKP-MHP ittifakının; tutuklamalarına, siyasi soykırım operasyonlarına, tehdit ve şantajlarına boyun eğmeyen kadınlar olarak sesleniyoruz; bu politikalarınıza asla geçit vermeyeceğiz. Kadın dayanışmamız ve birlikteliğimiz sizin tehdit ve mafyavari zihniyetinizden daha güçlüdür.”