HDP Kadın Meclisi istismar ve infaz yasaları ile kayyımlar ve şiddet konusunda alanlara çıkıyor

HDP Kadın Meclisi, kadın kazanımlarına yönelik saldırılara karşı 1 ay boyunca alanlarda olacak. İlk hafta istismar yasasına karşı, ikinci hafta ceza infaz sistemi ve ardından kayyımlara karşı sözünü söyleyecek.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, kadın kazanımlarına dönük saldırılara karşı bir aylık kampanya başlatıyor. HDP Kadın Meclisi, kampanyanın startı 8 Haziran Pazartesi günü Ankara’da verecek. Kampanya kapsamında, emek sömürüsü, savaş, tecrit, şiddet, çocuk istismarı, erkek egemenliği, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, yoksulluk, ayrımcılık, ırkçılık, milliyetçilik ve nefret söylemlerine karşı yürüyüş düzenleyecek.

İlk hafta istismar

HDP Kadın Meclisi, kampanyanın ilk haftasında “istismar yasasına” karşı itirazlarını alanlarda dile getirecek. İstismarların yaşandığı il, ilçe ve mahallerde kadınlarla bir araya gelecek HDP Kadın Meclisi, Parlamento Kadın Grubu ve Meclis Genel Kurul kürsüsünden de kadınların sesini duyuracak.

‘İnfaz yasası’ ve kayyım

İkinci hafta siyasi tutukluların kapsam dışı bırakıldığı “infaz yasası”na karşı alanlarda olmayı planlayan Kadın Meclisi, kampanya kapsamında cezaevleri ve adliye önlerinde kadınların taleplerini dile getirmeyi planlıyor.
Üçüncü hafta HDP’li belediyelere kayyım atamaları ve eşbaşkanlık sistemine yönelik baskıları karşı itirazlarını dile getirmeyi planlayan Kadın Meclisi, özellikle kayyım atanan kentlerde alanlarda olacak.

Kadına yönelik şiddet

Kampanyanın son haftasında ise, kadına yönelik artan şiddet ve kadın intiharlarına karşı kimi eylem ve etkinlikler yapılacak. HDP Kadın Meclisi, kampanya süresi boyunca köy, mahalle ve sokaklarda kadın örgütlülüğünü güçlendirecek saha çalışması da yürütmeyi planlıyor.

Uluslararası alanda çalışma

HDP Kadın Meclisi’nin ayrıca kampanya kapsamında Alevi, Roman ve mülteci kadınlarla da bir araya gelecek. Enternasyonalist buluşmalarla da kampanyayı güçlendirmeyi hedefleyen HDP Kadın Meclisi, bu kapsamda Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Eşitlik ve Ayrımcılığı önleme komisyonundaki tüm üyelere, Avrupa Parlamentosu’ndaki kadın milletvekillerine, Avrupa, Güney Amerika ve Ortadoğu’daki kadın örgütlerine mektup yazma, Avrupa’daki siyasi partilerin kadın sözcüleriyle online toplantı yapma, istismar yasa tasarısının ne olduğu, amacı ve sonuçlarını anlatacak birçok dilde altyazılı kısa video hazırlama gibi çalışmalar planlıyor.