HDP Kadın Meclisi: Melek İpek derhal serbest bırakılmalı

HDP Kadın Meclisi, “tahrik indirimi”, “iyi hal indirimini” uygularken hiç tereddüt etmeyen yargının kadın söz konusu olunca kanunları dahi uygulamaktan imtina ettiğine dikkat çekerek, özsavunma hakkını kullanan Melek İpek’in derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

Melek İpek

HDP Kadın Meclisi, kendisin işkence yapan kocası Ramazan İpek’i öldürmek zorunda kalan Melek İpek’in tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Ramazan İpek tarafından fiziksel, cinsel, psikolojik şiddette maruz kalan Melek İpek’in, kendisini ve çocuklarını korumak zorunda kaldığı için tutuklandığına dikkat çekildi.

‘300 kadın erkek şiddeti sonucu katledildi’

Ülkede her gün en az 5 kadının erkekler tarafından katledildiğinin belirtildiği açıklamada, “Melek gibi yüzlerce kadın, erkek şiddetine maruz kalıyor. 2020 yılında da 300 kadın, erkek şiddeti sonucu katledildi, 171 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.” denildi.

Daha yeni yıl öncesi, ülkenin farklı yerlerinde bir günde 4 kadının yaşamını yitirdiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Tüm deliller Aleyna Çakır’ın ölümünden baş sorumlu olan şahsın Ümitcan Uygun olduğuna işaret ederken erkek yargı, Melek’i tutukluyor, Uygun’u ise ‘uyuşturucu kullandığı’nı gerekçe göstererek tutukluyor.” diye kaydedildi.

‘Cezasızlık politikası Meleklere değil kadın katillerine işliyor’

“Erkek yargının” cezasızlık politikasının, özsavunma hakkını kullanan Meleklere değil; kadın katillerine, kadına şiddet uygulayanlara işlediğinin belirtildiği açıklamada, “ ‘Tahrik indirimi’, ‘iyi hal indirimini’ uygularken hiç tereddüt etmeyen yargı, kadın söz konusu olunca kanunları dahi uygulamaktan imtina ediyor.” denildi.

Ancak “erkek yargının” bu kararları tek başına almadığının ifade edildiği açıklamada, “AKP-MHP ittifakının kadın düşmanı politikalarının bir sonucu olarak aldığını çok iyi biliyoruz.” diye ifade edildi.

‘TCK 25. Maddesi görmezden geliniyor’

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “ ‘2020 yılında kadın cinayetleri yüzde 21 düştü’ diyenler, şiddete maruz bırakılan kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayacağı yerde, TCK 25. Maddesinde yer alan ‘Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez’ ibaresini görmezden geliyor.”

‘Melek İpek’in derhal serbest bırakılması gerekiyor’

Özsavunma hakkını kullanan Melek İpek’in derhal serbest bırakılması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, “Tüm kadınları da Melek İpek ve şiddete maruz kalan tüm kadınlar için erkek adalet değil, gerçek adalet için mücadele etmeye çağırıyoruz.” denildi.

Yeni1Mecra