HDP Kadın Meclisi’nden İnfaz Yasası’nın geri çekilmesi çağrısı

HDP Kadın Meclisi, İstanbul Anadolu Adliyesi önünde İnfaz Yasası’nın geri çekilmesi çağrısında bulunarak, ceza infazında eşitlik sağlanmasını istedi.

HDP Kadın Meclisi, “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyası kapsamında İstanbul Anadolu Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya kadınlar üzerinde Kürtçe Türkçe dillerinde “Kadın Mücadelesi Her Yerde” pankart ve dövizleri ile tutuklu kadın siyasetçilerinin, katledilen kadınların, 168 gündür ölüm orucunu sürdüren avukat Ebru Timtik’in fotoğraflarını taşıdı.

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm

‘Ceza infazında eşitlik sağlayın’

Açıklamadan önce konuşma yapan HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, iktidarın kadın ve çocukları hedef alan politikalarına pandemi sürecinde de devam ettiğini ifade etti. AKP-MHP oylarıyla Meclis’ten geçirilen İnfaz Yasası ile kadına yönelik suç işleyen erkeklerin serbest bırakıldığını belirten Gülüm, buna karşı, seçilmiş siyasilerin, kadınların ve çocukların cezaevinde pandemi sürecinde dahi tutulmaya devam edildiğini dikkati çekti. Gülüm, yasaları eşit uygulamayan hükümetin suç işlediğini söyledi.

Gülüm, hükümete şu çağrıda bulundu: “Sadece kendi yandaşlarınıza çıkardığınız infaz paketini geri çekin. Ceza infazında eşitlik sağlayın. Özellikle 65 yaş üstü hasta tutsaklar olmak üzere kadınlara ve çocuklara tahliye imkanı sağlayan yeni bir düzenleme yapın.”

‘Cezaevleri boşaltılmalı’

HDP Kadın Meclisi’nden Münevver Berk

HDP Kadın Meclisi adına basın açıklamasını okuyan Münevver Berk, yaşamın her alanında olduğu gibi cezaevlerinde de kadınlara dönük zorlu süreçlerin dayatıldığını belirtti. Özellikle cinsiyet ayrımcılığının bir yansıması olarak siyasetçilerin, eşbaşkanların tutulduğu Kandıra Cezaevi’nde ihlallerin arttığına dikkat çeken Berk, cezaevlerinin boşaltılması çağrısında bulundu.

‘Yaşamı her yerde savunmaya devam edeceğiz’

Yaşamı her yerde ve her koşulda savunmaya devam edeceklerini vurgulayan Berk, “Tüm şüpheli kadın ölümlerinin aydınlatılması için, kaybedilen kadınların akıbetinin ortaya çıkarılması için, infaz yasasındaki eşitsizliklerin giderilmesi için, hükümlü ve tutukluların sağlık haklarının korunması için mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

MA – İSTANBUL