HDP, Meclis açılışına katılmayarak oturma eylemine başladı

HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri, partilerine yönelik operasyonları protesto etmek amacıyla Meclis Genel Kurulu’na katılmayarak, Meclis bahçesinde oturma eylemine başladı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, “Kobanê soruşturması” kapsamında partilerine yönelik gözaltı operasyonlarına ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi. İlk olarak konuşan Buldan, Van’da helikopterden atılan ve yaşamını yitiren Servet Turgut ile ilgili, “Bu insanlık dışı işkenceyi yapanları, sorumluları ve onları koruyanları kınıyorum. Elbette bu işkencenin üzerini örtemeyecekler. Faillerin ve sorumluların yargı önüne çıkartılması için HDP olarak elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

‘Halkın iradesini hiçe sayan kayyım darbesi devam ediyor’

Buldan, partilerine yönelik “siyasi intikam” operasyonu olduğunu belirterek, gözaltındaki siyasetçilerin keyfi bir şekilde tutulduğunu söyledi. Sabah saatlerinde Kars Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca ile birlikte Belediye Meclis üyelerinin de gözaltına alınmasıyla bu operasyonların devam ettiğine dikkat çeken Buldan, şunları kaydetti:

 “Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, bu operasyonlar hukuki değil, siyasidir. AKP-MHP iktidarının siyasi ajandasına göre yürütülen siyasi darbe operasyonudur. 4 Kasım 2016’da Eş Genel Başkanlarımız ve milletvekili arkadaşlarımızın tutuklandığı siyasi darbe operasyonunun, 19 Kasım 2019’da halk iradesini hiçe sayan kayyım darbesinin devamı olan bir operasyonla karşı karşıyayız.”

HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan basın toplantısında konuştu

‘Hedef HDP ve demokrasi güçleri’

İktidarın kaybettikçe daha fazla saldırganlaştığını ve ilk hedefinin HDP ve demokrasi güçleri olduğunu söyleyen Buldan, şu ifadeleri kullandı:

“İzledikleri savaş politikaları nedeniyle dış politikada, iç politikada, ekonomide, yaşamın her alanında tüm toplumu derin bir krizin içerisine sürükleyen, yönetemeyen AKP-MHP iktidarının, siyaseti kutuplaştırıcı bir zemine sürükleyerek, kendi çöküşünü durdurmayı amaçladıklarını görüyoruz. Demokratik siyaset zeminini ortadan kaldırmak, demokratik siyaset yürütenleri, demokratik örgütlülükleri tasfiye etmek istiyorlar. Demokrasiyi çökertme planı uyguluyorlar.”

‘Ne yaparsanız yapın HDP’yi susturamayacaksınız’

HDP’nin, fikriyatıyla, ilkeleriyle, çözüm siyasetiyle ve dayandığı büyük toplumsal destekle Türkiye siyasetinde tarihsel rol oynayan büyük bir siyasal güç olduğunu belirten Buldan, “HDP, onlara rağmen dimdik ayaktadır. Tek bir yöneticisi ve üyesi de kalsa HDP fikriyatı bu ülkede mutlaka başarıya ulaşacak ve demokrasi içerisinde yaşam bulacaktır. Ne yaparsanız yapın HDP’yi susturamayacaksınız. HDP’nin yükselişini durduramayacaksınız. HDP demokrasinin kalesidir. Bu kale düşmedi, düşürülemeyecektir.” dedi.

‘HDP’yi terörize planları tutmayacaktır’

İktidarın, HDP’ye demokratik siyaset alanını kapatmaya çalıştıkça demokratik siyaset zeminini daha da büyüteceklerini söyleyen Buldan, şöyle konuştu:

“HDP’yi terörize planları tutmayacaktır.” dedi. Gözaltındaki siyasetçilerin tek suçunun demokratik siyaset yapmaları olduğunu ifade eden Buldan, “Asıl gözaltında olması, yargı önüne çıkarılması gerekenler HDP’liler değildir. Gözaltında olması gerekenler; Roboski’nin, 5 Haziran’ın, Suruç ve Ankara katliamının, Soma’nın, Çorlu’nun, Sakarya’nın, Afyon’un, helikopterli işkencenin, yolsuzlukların, hırsızlıkların, nefret suçlarının sorumluları ve failleridir.”

‘Cesaretiniz varsa 6-8 Ekim için derhal araştırma komisyonu kuralım’

Gözaltındaki arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını isteyen Buldan, “Cesaretiniz varsa gelin Meclis’te 6-8 Ekim için derhal bir araştırma komisyonu kuralım ve gerçekleri tüm boyutlarıyla araştırsın, açığa çıkartsın.” dedi.

‘Meclis açılış törenine katılmama kararı aldık’

HDP Eş Genel Başkanı Sancar ise operasyonu “siyasi darbe operasyonu” olarak değerlendirerek, şunları ifade etti: “Bizler Meclis’in üçüncü büyük partisiyiz. Muhalefet hakkımızı her platformda kullanmaya devam edeceğiz. Bugün Meclis’in açılış törenine katılmama kararı aldık. Bu Meclis’e karşı bir tutum değildir, Meclis’i demokratik siyasetin en önemli platformlarından biri olarak gördüğümüz gerçeğine aykırı bir tutum değildir. Meclis demokratik siyasette önemlidir. Bu kadar büyük bir haksızlığı, hukuksuzluğu, zulmü Meclis Genel Kurulu’ndan değil, Meclis bahçesinden halklarımıza duyurmayı daha doğru ve uygun bir yöntem olarak gördük.”

Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri, TBMM Genel Kurul’a katılmayarak oturma eylemine başladı. HDP’liler Meclis Genel Kurul’un sona ermesinin ardından oturma eylemini sonlandırdı.

Kaynak: MA