HDP Meclis’te ‘Nefes Alamıyoruz’ eylemi yaptı ve polis kurşunuyla öldürülenlerin isimlerini okudu

HDP milletvekilleri, ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesine ilişkin Meclis Genel Kurulu’nda eylem gerçekleştirerek, Türkiye’de polis tarafından öldürülen isimleri hatırlattı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), ABD’de George Floyd’un polis tarafından nefessiz bırakılarak öldürülmesi sonrası dünya geneline yayılan “Nefes alamıyorum” protestolarına destek amacıyla Meclis Genel Kurulu’nda eylem yaptı.

HDP milletvekilleri, polis kurşunuyla öldürülen yurttaşların isimlerinin yazılı olduğu dövizleri taşıdı. Eylem sırasında konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Bildiğiniz gibi Amerika’da George Floyd polis tarafından gaddarca katledildi. Günlerdir bütün Amerika’da, halk isyanda. Amerika’da başlayan bu eylemler tüm dünyaya yayıldı. Hatta bu hafta başında çok sayıda global şirket, Floyd’un işkenceyle öldürüldüğü süre kadar, tam 8 dakika 46 saniye ekran kararttılar” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, polis kurşunuyla ölenlerin isimlerini okudu.

Protestocuların, bu cinayetin anlık bir öfke olmadığını, yüzlerce yıldır süren yapısal ayrımcılıktan kaynaklandığını haykırdığını vurgulayan Beştaş, “Amerika’da siyahların polis şiddetinin hedefi olması rastlantısal değil. Hiçbir ülkede belli grupların şiddetin hedefi haline gelmesi rastlantısal değil” diye konuştu.

‘Bizler nefes alamıyoruz’

Türkiye’de de her yıl onlarca kişinin polis tarafından vurularak öldürüldüğüne dikkati çeken Beştaş, şöyle devam etti:

HDP’lilerin eylemi sırasında Meclis TV yayından çıktı.

“Bu kişiler dillerinden, kültürlerinden, inançlarından, fikirlerinden ve kimliklerinden dolayı ayrımcılığa maruz kalan kişiler. Polis şiddeti; ayrımcılık ve nefretten kaynaklanıyor ve normalleşiyor. Bugün, Amerika’da haklı ve meşru bir direniş ortaya koyan protestoculara ‘vururuz’ diye tehdit eden Trump’ın sözleri, 2006’da ‘kadın da olsa çocuk da olsa gereken yapılacaktır’ diyen Erdoğan’ın sözlerini hatırlatıyor. Şimdi sizlere 6 yaşından 85 yaşına kadar iktidar emirleriyle öldürülen bazı isimleri hatırlatacağız. Çünkü tıpkı Amerika’da olduğu gibi Türkiye’de de insanlar nefes alamıyor. Bizler Nefes alamıyoruz.”

Polis kurşunuyla öldürüldü

Beştaş, polisler tarafından öldürülen Kemal Kurkut, Festus Okey, Abdullah Duran, Medeni Yıldırım, Ethem SarıSülük, Berkin Elvan, Uğur Kaymaz, Tebriz Dora, Ceylan Önkol, Ali Hemdan, Dilek Doğan, Cemile Çağırga, Kadri Çakmak, Muhammed Aydemir, Orhan Aslan, Uğur Kurt, Baran Tursun, Emrah Gezer, Nihat Kazanhan, Hande Şeker, Soner Çankal, Pakize Hazer, Muhammed Yıldırım, Furkan Yıldırım, Enes Ata, Efe Buluttekin’in isimlerini okuyarak, “Biz tüm bu cinayetlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Halklarımıza sözümüz olsun” dedi.