HDP Milletvekili Bülbül’e 6 yıl 3 ay hapis cezası

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’e Diyarbakır’da yargılandığı davada “örgüt üyesi olma” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül hakkında açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Bülbül katılmazken, avukatı Cafer Koluman hazır bulundu.

Avukat Koluman Anayasa’nın 83’üncü maddesi kapsamında dokunulmazlığı bulunan müvekkilinin yargılanmasının durdurulması talebini tekrarladı. Müvekkilinin bizzat DTK çalışmalarına katıldığını belirttiğini kaydeden Koluman, müvekkilinin o dönem Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı ve Alevi kanaat önderi olması nedeniyle çalışmalara katıldığını söyledi. 

DTK’nin yasal düzeyde çalışma yapan bir platform olduğunu söyleyen Koluman, DTK’nin yasadışı bir çalışmasının bulunmadığını belirtti. Koluman, belirttiği nedenlerden dolayı müvekkilinin beraatını talep etti. 

Savcı mütalaasını yineledi

Bülbül’ün “örgüt üyesi olmak” suçundan cezalandırılması yönünde önceki celsede verdiği mütalaasını yineleyen savcı, yargılanmanın durdurulması talebinin de reddini istedi. Mahkeme heyeti, verdiği ara kararla yargılanmanın durdurulması talebini reddederek, yargılamaya devam etti.

Bülbül’e 6 yıl 3 ay hapis cezası

Talebin reddedilmesinden sonra esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını tekrar ettiklerini dile getiren avukat Koluman, DTK’nin Anayasa çalışmalarına katılması için 2012 yılında bizzat Meclis Başkanı’ndan davet aldığının altını çizerek, beraat talebini tekrarladı.

Mahkeme heyeti, dava her ne kadar “örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan açılsa da Bülbül’ün eyleminin “örgüt üyeliğine” uyduğunu belirterek 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Karar Meclis’e gönderilecek

Mahkeme, kararın bir örneğinin TBMM Genel Sekreterliği’ne ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesine karar verdi.

Milletvekili Bülbül, karara ilişkin twitter hesabından şu paylaşımda bulundu: “Karar Kanun zebanilerinin Meydan BİZİMDİR! Biz HALLAC-I MANSURUN Yolundayız! Özgürlük eşitlik adalet mücadelesine DEVAM! Meşruyuz HAKLIYIZ! Karar HUKUKİ DEĞİL SİYASİDİR Yandaş ‘YARGI’ Siyaset yapıyor Bizim siyaset yapmamızı ENGELLİYOR. Bu Yandaş ‘YARGININ’ İşlediği bir SUÇTUR!”

Kaynak: MA