HDP mitingine saldırı davası: 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet

HABER MERKEZİ – HDP’nin Diyarbakır’daki seçim mitinginde 4 kişinin ölümüne neden olan IŞİD’in bombalı saldırısının faili 3 sanığa, 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

HDP’nin 5 Haziran 2015’te Diyarbakır İstasyon Meydanı’ndaki seçim mitingine yönelik IŞİD’in bombalı saldırısına ilişkin 5 sanığın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Duruşmaya, saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınları, Amed ve Suruç Aileleri İnisiyatifi ve saldırıda yaralanan Lisa Çalan’ın yanı sıra HDP Milletvekilleri Musa Farisoğlulları, Ahmet Şık, Şevin Coşkun ve CHP Milletvekili Ali Şeker katıldı.

Sincan Batı Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 25’inci duruşmada mahkeme heyeti kararını açıkladı. MA’nın geçtiği bilgilere göre; Sanıklar Orhan Gönder, Mustafa Kılıç, İsmail Korkmaz hakkında “Anayasayı ihlal etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “4 kişiyi öldürmek” suçundan 4 kez ağırlaştırılmış müebbet, “Nitelikli öldürmeye teşebbüs” suçundan 104 kere 17 yıl, “Öldürmeye teşebbüs” suçundan 102 kere 14 yıl, “Tehlikeli madde bulundurmak” suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası verildi. “Tehlikeli madde bulundurmak”, “Anayasayı ihlal etmek”, “Öldürmeye teşebbüs etmek” suçlarından yargılanan Burhan Gök’ün ise “Kesin yeterli delil bulunmadığı” gerekçesiyle beraatine karar verildi.

Duruşmanın ardından saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınları ve saldırıda yaralı olarak kurtulanlar, milletvekilleri ve avukatların katılımıyla açıklama yapmak istedi. HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları konuşmaya başladığı sırada polis Valilik izni olmadığı gerekçesiyle açıklamaya izin vermedi. Grup, “Biz bitti demeden bu dava bitmez”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarını atarak Adliye önünden ayrıldı.

Ne olmuştu?

HDP’nin 5 Haziran 2015’te Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği “Büyük İnsanlık” seçim mitingine IŞİD tarafından bombalı saldırı düzenlenmişti. Saldırıda 4 kişi hayatını kaybetmiş, 200’ü aşkın kişi ise yaralanmıştı. Haklarında dava açılan Orhan Gönder, İsmail Korkmaz, Mustafa Kılınç tutuklu yargılanıyordu. İlhami Balı firari sanık olduğu için yargılanamazken, Burhan Gök ise “Suç vasfının lehine değişme ihtimali” nedeniyle 11 Aralık 2018 tarihinde görülen 6’ıncı duruşmada tahliye edilmişti.

29 Kasım’da görülen duruşmada verilen mütalaada, sanık Burhan Gök hakkında mahkumiyetine kesin yeterli delil bulunmadığından beraatı, diğer sanıklar İsmail Korkmaz, Mustafa Kılınç ve Orhan Gönder hakkında ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti. Sanıklar, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Nitelikli öldürme”, “Nitelikli öldürmeye teşebbüs” ve “Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma” suçlarından yargılanıyordu.

IŞİD üyesi Orhan Gönder hakkında yasal işlem yapmayan polisler ve birinci patlamanın yaşandığı Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi önünde güvenliği sağlamakla görevli 14 polis hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nce dava açılmıştı. Daha sonra bombalı saldırıda ihmalleri olan biri emniyet müdürü 5 polis hakkında “Görevi kötüye kullanmak” suçundan ek iddianame hazırlanmıştı. Böylece bu davadaki sanık polis sayısı 19’a yükselmişti.