HDP: Mızraklı’ya ceza vererek kayyımlarınızı meşrulaştıramazsınız

HDP, tutuklanarak yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Mızraklı hakkında 15 yıl hapis istemiyle hazırlanan mütalaanın “hukuksuz” olduğunu belirtti.

HDP, “Selçuk Mızraklı’ya ceza vererek kayyımlarınızı meşrulaştıramazsınız.” dedi.

HDP, tutuklanarak yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı hakkında verilen mütalaaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Mızraklı’nın 19 Ağustos 2019’da “kayyım darbesi” ile görevden uzaklaştırıldıktan sonra “yargı eliyle hazırlanan komplo sonucu” 21 Ekim 2019’da gözaltına alınarak tutuklandığı belirtildi.

‘Mütalaa ilk duruşmada alelacele hazırlandı’

25 Kasım 2019’da Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlayan davanın ilk duruşmasında mahkeme heyetinin dosyayı mütalaa için savcılığa gönderdiğine dikkat çekilerek, iddia makamının 10 Şubat’ta yapılacak olan ikinci duruşmadan önce alelacele bir mütalaa hazırladığına işaret edildi.

‘Sarmaşık Derneği ve DTK üyelikleri suç olarak değerlendirildi’

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “İktidarın emir eri olarak çalışan savcılık, hazırladığı mütalaada Adnan Selçuk Mızraklı’nın Demokratik Toplum Kongresi, Sarmaşık Yoksullukla Mücadele Derneği ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği üyeliklerini örgüt üyeliği suçu olarak değerlendirmiştir. Bu değerlendirmede ise ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanan ve işini iyi yaparsa kendisine beraat sözü verilen Hicra Berna Ayverdi isimli itirafçının gerçekdışı ve mesnetsiz aykırı beyanlarını dikkate almıştır. Bu kişi tutuklu olduğu cezaevinden de salınmıştır.”

‘Amaç kayyım atamalarını meşru hale getirmek’

Mütalaanın ilk duruşmada istenmesinin ve alelacele hazırlanmasının amacının iktidarın kayyım atamalarının kamuoyu nezdinde meşru hale getirme çabası olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Savcılık bu amaca hizmet etmek için tamamıyla hukuksuz bir mütalaa hazırlamıştır.” denildi.

Savcılığın mütalaasında Kürt halkının demokratik ve anayasal hak mücadelesini “sözde Kürt halkının direnişi” sözleri ile değerlendirdiğine vurgu yapılan açıklamada, “Savcılık, bu yaklaşımı ile Kürt halkını rencide etmiştir.” denildi.

‘Cezalarla HDP’li siyasetçiler sindirilemez’

Mızraklı’nın 31 Mart seçimlerinde seçilerek iş başına gelmiş bir Büyükşehir Belediye Eş Başkanı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Mızraklı, Saray’ın ve iktidarın tetikçisi yargı ne karar verirse versin, Diyarbakır’ın gerçek belediye başkanıdır. Tutuklama ve cezalarla HDP’li siyasetçiler sindirilemez.” diye kaydedildi.